53 բրիտանացի դոպինգ է ընդունել 2016թ. Օլիմպիական խաղերի ժամանակ
Մեծ Բրիտանիայի հակադոպինգային գործակալությունը հայտնել է 2016թ. Օլիմպիական խաղերին մասնակցած 53 բրիտանացու մասին, ովքեր ունեցել են Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության (WADA) կողմից արգելված դեղորայքն ընդունելու թերապևտիկ թույլտվություն։ Այս մասին հաղորդում է «BBC Sport»–ը։
Սեպտեմբերի 15–ին «Fancy Bears» հաքերային խումբը հրապարակել է փասատթղթեր, համաձայն որոնց՝ WADA–ն թույլ է տվել ընդունել արգելված դեղորայքը 8 երկրից 25 ատլետի, որոնց թվում է նաև Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի 14 մեդալակիր։ Այդ ատլետների շարքում են 5 բրիտանացի՝ հեծանվորդներ Քրիս Ֆրումը և Բրեդլի Ուիգինսը, գոլֆիստուհի Չառլի Հալը, ռեգբիստուհի Հիզեր Ֆիշերը և թիավար Սեմ Թաունսենդը։ Հնարավոր է, որ 48 բրիտանացու անուն հրապարակվի ավելի ուշ։
Մեծ Բրիտանիայի հակադոպինգային գործակալության ղեկավար Նիկոլ Սափսթիդը հայտարարել է, որ իր ընկերությունն աշխատանք է վարում այն հարցով, որպեսզի մնացած բրիտանացիների անունները, ովքեր օգտագործել են դեղորայքը, չհրապարակվեն։

СМИ сообщили о 53 принимавших допинг на ОИ-2016 британцах
Антидопинговое агентство Великобритании (UKAD) рассказало о 53 британских участниках Олимпийских игр 2016 года, у которых было терапевтическое разрешение на прием запрещенных Всемирным антидопинговым агентством (WADA) препаратов. Об этом сообщает «BBC Sport».
Глава UKAD Николь Сапстид заявила, что ее организация ведет работу над тем, чтобы имена остальных употреблявших британцев опубликованы не были.
«Сейчас это наша главная задача. Также мы пытаемся связаться с теми, о ком уже стало известно. Никто из них не делал ничего противоправного. Я не могу смириться с тем, что сделали хакеры. Публиковать личные медицинские данные – неуместно», – сказала Сапстид.
Напомним, что 15 сентября хакерская группа «Fancy Bears» опубликовала документы, согласно которым WADA разрешило применение запрещенных веществ 25 атлетам из восьми стран, в числе которых 14 медалистов ОИ в Рио-де-Жанейро. Среди этих атлетов 5 британцев: велогонщики Крису Фрум и Брэдли Уиггинс, гольфистка Чарли Халл, регбистка Хизер Фишер и гребец Сэм Таунсенд. Имена еще 48 британских олимпийцев могут быть опубликованы позднее.