Լեոնիդ Իլյիչ... Գորբաչով կամ Есть ли у вас план, мистер Фикс?
2009թ., որն իր հետ պատմություն է դարձնում մի ողջ տասնամյակ, ներհայաստանյան զարգացումների առումով եղավ նախորդ` 2008թ. շարունակությունը: Ըստ էության, քաղաքական առումով նոր տարի Հայաստանում չեղավ: Կարծես թե արդեն կարելի է նախնական ամփոփում անել Ս. Սարգսյանի կառավարման հիմնական միտումների առումով: Այդ կառավարման բավական տարօրինակ ռազմավարությունը կարելի է բնութագրել հետևյալ կերպ' բրեժնևիզմ ներքին քաղաքականության մեջ և գորբաչովիզմ՝ արատքին քաղաքականության մեջ: Տարօրինակը, իհարկե, այս երկու իրար հակոտնյա մոդելների զուգորդումն է, իսկ է՛լ ավելի տարօրինակն այն է, որ երկուսից վերցված է, թերևս, ամենաբացասական կողմերը: Իրավ, գորբաչովիզմի, թերևս ամենաթույլ կողմը հենց արտաքին քաղաքականությունն էր, իսկ բրեժնևզիմը փակուղի էր նախ ներքին առումով:
Չնայած ոմանց ակնկալիքներին, մյուսների կանխատեսումներին, երրորդների կռահումներին, չնայած Ս. Սարգսյանի իսկ նախընտրական արշավի «նամյոկներին», չնայած նաև որոշ ներիշխանական խլրտումներին, որոնք ոգեշնչման անսպառ նյութ են լրագրողների համար, չնայած որոշ մանր կամ միջին տրամափաչափի փոփոխություններին՝ այս պահին դեռ կարող ենք ամրագրել, որ ներքին խնդիրների առումով Ս. Սարգսյանի կառավարության քաղաքականությունը մնում է պահպանողական: Պահպանողականությունը առավել շեշտվում է արտաքին քաղաքականության հեղափոխականացման ֆոնին: Իհարկե, այս պահին դժվար է պնդել, թե այսպիսի վիճակը հաստատուն միտման բնույթ է կրում: Հնարավոր են տարբեր սցենարներ, սակայն ներքին զարգացումների իմաստով մենք բավական տիպիկ բրեժնևիզմի' զառամյալ, մի քանի ատամ թափած, երիտասարդական կորովը կորցրած, դեպի անխուսափելի անկում ընթացող, բայց դեռ կանգուն ու հարկ եղած պահին արյուն թափելու պատրաստ բռնակալության շրջան ենք ապրում: Ինչ վերաբերում է հնարավոր սցենարներին, ապա այս պահին դրանցից որևէ մեկն ավելի կամ պակաս հավանական համարելը իմ նպատակների մեջ չի մտնում: Սակայն մի երկու խոսք կարելի է ասել նաև դրանց առնչությամբ: Կա տեսակետ, որ արտաքին քաղաքականության հեղափոխականությունը գրեթե անխուսափելիորեն բերելու է նաև ներքին հեղափոխության' վերևից կամ ներքևից: Գուցե այդպիսի հնրավարություն իրոք կա: Բայց ինչո՞ւ չենթադրել, որ նույն հաջողությամբ հնարավոր է և հակառակը. հայ օլիգարխիան կարող է որոշ չափով երկարացնել գոյատևման իր ռեսուրսը՝ ի հաշիվ արտաքին փոփոխությունների: Կա մեկ այլ տեսակետ, համաձայն որի Ս. Սարգսյանն ունի «պլան»: Նկատի ունեմ ոչ թե այն պլանը, որն աճում է Ֆերգանայում, այլ այն, որ ուներ միստր Ֆիքսը «80 օրում երկրի շուրջը» մուլտֆիլմի մեջ: Այս տարբերակն էլ ունի իր փաստարկման համակարգը, և բացառված չէ, որ ուշ թե շուտ ականատես դառնանք «պլանի» իրականացմանը: Բայց այստեղ էլ կան կասկածելի տեղեր: Գուցե Ս. Սարգսյանին ու նրա մի քանի մերձավորներին թվո՛ւմ է, որ իրենք ունեն «պլան», ինչպես որ նրանք հավատում են, որ հավատում են Աստծուն (հենց այդպես' «հավատում են, որ հավատում են». սա իմ կարծիքով լավագույնս բնորոշում է այն յուրօրինակ «քրիստոնեությունը», որ դավանում են զույգ Սարգսյանները, իսկ վերջերս՝ նաև նրանց հարող ուժերը): Բայց անկեղծ ասած՝ արտաքին հայացքի համար պարզ է միայն այն, որ այդ պլանը կամ պլանները ընդամենը անարյուն վերացականություն են: Ո՛չ Սարգսյանը, ո՛չ էլ որևէ մեկն իր մերձավոր զինակիցներից, որևէ իդեալ կամ տեսիլ ունեցող մարդկանց տպավորություն չեն թողնում: Հոգեբանական տեսակետից դա կարևոր է. կարելի է ունենալ ինչ-որ վերացական մքտեր կամ երազանքներ' ինչպես ավելի լավ կլիներ թեմայով, բայց իրագործման համար պետք է նաև իրական նվիրվածություն, ինչ-որ իմաստով՝ մոլեռանդություն, համառություն, կամք, նույնիսկ եթե դա չար կամք է: Այս իմաստով «մերոնք» նույնիսկ չարակամների տպավորություն չեն թողնում: Այստեղ օգուտ չի կարող բերել նույնիսկ ինտելեկտուալիզմը, եթե ենթադրենք, որ «պլանի» կրողը Ս. Սարգսյանի ինտելեկտուալ համարվող փեսան ու նրա «ջահելներն» են: Կրթությունը, այն էլ «արտասահմանյան տղաներին» բնորոշ մակերեսային կիսագրագիտությունը, որն ի զորու է յուրացնել տեխնոլոգիաներ, բայց ոչ՝ դրանց հիմքը կազմող ֆունդամենտը, շատ քիչ է «պլան»-ը իրագործելու համար: Պետք է մի կողմից գործընթացների խորքային և համակողմանի տիրապետում, մյուս կողմից՝ համառ կամք: Թե չէ, այդ տիպի ինտելեկտուալներ ունեինք և Քոչարյանի «մերձակայքում»: Նրանց առավելագույնը ՓիԱռ նախագծերն են, արհեստական կուսակցությունների ստեղծումն է, էստրադային աստղերի հովանավորումն է և այլն: Վերադառնալով Բրեժնևին՝ ասեմ, որ նա էլ ուներ որոշակի «պլան» և գաղափարախոսություն, բայց բարեփոխումների բոլոր զգուշավոր փորձերը նրա ու նրա զինակիցների կողմից ապարդյուն ավարտվեցին հենց վերոնշյալ պատճառներով' հեռանկարային տեսահորիզոնի, ինչպես նաև կամքի բացակայություն:
Ինչ վերաբերում է գորբաչովյան տարրին, ապա դա, ըստ էության, մնում է միակ գործը, որին Ս. Սարգսյանը կպել է իր կողմից իշխանության բռնազավթման գրեթե ամենասկզբից: Առայժմ, եթե չհաշվենք կեղծհոգևոր հռետորականությունը, դա միակ գործն է, որով նա հավակնում է մտնել պատմության մեջ: Ի տարբերություն ներքին բարեփոխումների՝ այս գործընթացը կարծես ոչ ոք չէր ակնկալում, չէր կռահում, չէր կանխատեսում, և Ս. Սարգսյանն էլ «նամյոկ» չէր տալիս դրա մասին: «Նախաձեռնողականության» մասին շատ եմ գրել, և այս պահին նոր բան չունեմ ավելացնելու, բացի, թերևս, մեկ բանից. ամենամեծ նվերը գալիք տարվա մեջ կլինի այն, որ դա վերջնականապես տապալվի:

Леонид Ильич... Горбачев или есть ли у вас план, мистер Фикс?
2009г, который с собой превращают в историю целое десятилетие, в плане внутриармянских развитий стал продолжением прошлого 2008г. По сути, в политическом плане новый год в Армении не наступил. Как будто уже можно подвести предварительные итоги в плане основных тенденций правления С. Саргсяна. Достаточно странную стратегию этого управления можно охарактеризовать следующим образом: брежневизм во внутренней политике и горбачевизм - во внешней. Странно, конечно, совмещение этих двух  моделей-антиподов, а еще более странно то, что из обоих взяты, быть может, самые отрицательные стороны. Воистину, быть может самой слабой стороной горбачевизма была как раз внешняя политика, а брежневизм был тупиковым прежде всего в плане внутренней политики.
Несмотря на ожидания одних, на прогнозы других, на догадки третьих, несмотря на «намеки» предвыборной кампании С. Саргсяна, несмотря также на некоторые внутривластные  замешательства, которые являются неисчерпаемым материалом для воодушевления журналистов, несмотря на изменения мелкого или среднего калибра, в данный момент еще можем констатировать, что в плане внутренних проблем политика правительства С.Саргсяна остается консервативной. Консервативность еще более подчеркивается на фоне революционизма внешней политики. Конечно, в данный момент трудно утверждать, что такая ситуация носит характер твердой тенденции. Возможны различные сценарии, однако, в смысле внутренних развитий мы живем в период тирании достаточно типичного брежневизма - одряхлевшего, потерявшего несколько зубов, утратившего молодую мощь, идущего к неизбежному спаду, но все еще стойкого, и в нужный момент готового пролить кровь. Что касается возможных сценариев, то в мои цели не входит считать какой-то из них больше или меньше вероятным на данный момент. Однако и в связи с ними можно сказать пару слов. Есть точка зрения, что революционность внешней политики почти неизбежно приведет и к внутренней революции - сверху или снизу. Быть может, такая возможность действительно есть. Но почему бы не предположить, что с тем же успехом возможно и обратное: армянская олигархия может в определенной степени продлить свой ресурс существования, за счет внешних изменений. Есть другая точка зрения, согласно которой у С. Саргсяна есть «план». Имею в виду не тот план, который растет в Фергане, а тот, что был у мистера Фикса из мультфильма «80 дней вокруг света». У этого варианта тоже есть своя система аргументации и не исключено, что рано или поздно мы станем очевидцами осуществления «плана». Но здесь тоже есть сомнительные моменты. Быть может, Сержу Саргсяну и нескольким его приближенным кажется, что у них есть «план», также как они верят, что верят в Бога (именно так, «верят, что верят»; это, на мой взгляд, наилучшим образом характеризует то своеобразное «христианство», которое исповедуют пара Саргсян-Саркисян, а в последнее время и примыкающие к ним силы). Но честно говоря, для внешнего взгляда ясно лишь то, что этот план или планы всего лишь бескровная абстракция. Ни Саргсян, ни кто-либо из его близких соратников не оставляет впечатления человека имеющего какой-либо идеал или видение. С точки зрения психологии это важно: можно иметь какие-то абстрактные мысли или мечты на тему как было бы лучше, но для осуществления нужна также действительная преданность: в каком-то смысле фанатизм, смелость, воля, даже если это недобрая воля. В этом смысле «наши» не оставляют впечатления даже недоброжелателей. Здесь не может принести пользу даже интеллектуализм, если предположим, что носителями «плана» являются считающийся интеллектуальным зять С. Саргсяна и его «молодцы». Образование, тем более присущая «заграничным парням» поверхностная полуграмотность, которая позволяет усвоить технологии, но не составляющую их основу фундамент, очень мало для реализации «плана». С одной стороны нужно глубинное и всестороннее владение процессами, с другой стороны - смелая воля. А то интеллектуалы такого типа были и в «окружении» Кочаряна. Их преимущество было в PR-проектах, создании искусственных партий, спонсорство эстрадным звездам и т.д. Возвращаясь к Брежневу, скажу, что у него тоже были определенные план и идеология, но все осторожные попытки реформ, предпринятые им и его соратниками, закончились безрезультатно именно по вышеуказанным причинам - отсутствия перспективных кругозоров, а также  воли.
Что касается горбачевского элемента, то это, по сути, остается единственным делом, к которому С. Саргсян пристал почти с самого начала захвата власти. Пока, если не считать псевдо-духовную риторику, это единственное дело, благодаря которому он претендует войти в историю.
В отличие от внутренних реформ, этого процесса будто бы никто не ожидал, не догадывался, не предвидел, и С. Саргсян не делал «намеков» об этом. Я много писал об «инициативности» и в этот момент мне нечего добавить, кроме, быть может, одной вещи, самым большим подарком в наступающем году будет то, что это окончательно провалится.