Սիրիայի ԱԳՆ. «ՄԱԿ–ը տապալել է իր բոլոր առաքելությունները Պան Գի Մունի նախագահության օրոք»
Սիրիայի արտաքին գերատեսչությունը խիստ քննադատաբար է արտահայտվել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի մասին, որն ավելի վաղ երկրի կառավաությանը մեղադրել էր խաղաղ բնակիչների մեծաքանակ զոհերի համար՝ նշելով, որ «հակամարտության մյուս կողմերն ավելի քիչ քաղաքացիական անձինք են սպանել»։
Սիրիայի ԱԳՆ–ից հաղորդել են, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի շնորհիվ ՄԱԿ–ը վաղուց հեռացել է իր հիմնական նպատակից՝ միջազգային խնդիրների լուծումներ գտնելուց։ Հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ սիրիացի ժողովուրդն ինքնորոշման իրավունք ունի և չի զգում Պան Գի Մունի խորհուրդների կարիքը։
ԱԳՆ–ից ընդգծել են, որ միջազգային կազմակերպությունը տապալել է իր բոլոր առաքելությունները Պան Գի Մունի նախագահության օրոք։

При Пан Ги Муне ООН провалила все свои миссии по разрешению проблем – МИД Сирии
Сирийское внешнеполитическое ведомство выступило с резкой критикой Генерального секретаря ООН Пан Ги Муна, который ранее обвинил правительство страны в гибели большого числа мирных жителей и подчеркнул, что «другие стороны конфликта убили гораздо меньше гражданских лиц». Об этом сообщает «Life».
МИД Сирии заявило, что благодаря генсеку ООН давно отклонилась от свой главной цели – нахождении решений международных проблем. В заявлении ведомства также сообщается, что сирийский народ имеет право на самоопределение и не нуждается в советах Пан Ги Муна.
В МИД подчеркнули, что международная организация провалила все свои миссии по разрешению проблем во время председательства Пан Ги Муна.