ՍԴՀԿ ԿՎ ատենապետ. «Ես ցավում եմ, որ ՀԱԿ–ն այդպիսի հայտարարություն արեց»
Դեկտեմբերի 17-ին «Հայ ազգային կոնգրեսը» հայտարարություն էր տարածել, որում նշված էր, որ «Հայ ազգային կոնգրեսը» շարունակելու է որպես իր գործընկեր պաշտոնապես ճանաչել Լյուդմիլա Սարգսյանի ղեկավարած Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցությունը:
-Ես ցավում եմ, որ ՀԱԿ-ն այդպիսի հայտարարություն արեց,- այսօր «Հայելի» ակումբում ասել է ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության ատենապետ Սեդրակ Աճեմյանը՝ հավելելով.
-ՀԱԿ-ը պետք է ավելի լայնախոհ լիներ, պետք է սպասեր։ Թող սպասեր. ինքը շատ լավ գիտեր, թե իր հետ համագործակցողներն ովքեր են։ Այս օրերին ամբողջ արտասահմանյան տարածքում ՀԱԿ գոյություն չունի։ Հնչակյան կուսակցությո՛ւնն է, որ անում է այդ ամենը։
Ս. Աճեմյանն ավելացրել է նաև, որ իրենք ՀԱԿ-ի հետ համագործակցության տեսանկյունից որևէ խնդիր չունեն, քանի որ ՍԴՀԿ-ն տարիներ շարունակ ընդդիմություն է եղել.
-Նախ՝ ՀԱԿ-ը գոյություն չուներ մեր՝ ընդդիմություն եղած ժամանակաշրջանում։ Դա իրականություն է։ Մենք 10-12 տարի է՝ ընդդիմադիր քաղաքականություն ենք վարում։ Այն ժամանակ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը քաղաքական ասպարեզում նույնիսկ չկար։ Մե՛նք մեր քաղաքականությունը պահել ենք։  Պատահական երևույթ չէ, որ այսօր Հնչակյան կուսակցությունն ընդդիմություն է, և ընդդիմադիր քաղաքականությունը պետք է շարունակի մինչև վերջ։ Կխնդրեի, որ ՀԱԿ-ը մի քիչ ավելի լայնախոհ լիներ, անձերով ղեկավարվելու քաղաքականությունից հեռանար, մտածեր, որ երբ Հայաստանի մեր հնչակյանությունը ղեկավարությանն է նշանակել, նշանակում է, որ ինքը պետք է ճանաչեր վերջինին։
ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանն էլ հավելել է, որ այդպես էլ չի կարողացել հասկանալ, թե ՀԱԿ վերոնշյալ հայտարարությունը ՀԱԿ քաղխորհրդի՞նն է, ՀԱԿ-ի գրասենյակի՞նը, թե՞ այլ հայտարարություն է։
-Քաղխորհրդի անդամների հետ ես խոսել եմ։ Քաղխորհուրդը նման հայտարարություն չի ընդունել,- վստահեցրել է Վ. Շիրխանյանը,- ՀԱԿ-ը համազգային շարժում է։ Մենք Հայաստանի ժողովուրդ ենք և համագործակցելու ենք  այդ շարժման հետ։ Այս մոտեցումը չընդունել ՀԱԿ-ը չի կարող։ Հանրահավաք է անում, գնում ենք, մեր ժողովրդին տանում ենք, մեր տեսակետները՝ ընդդիմադիր տեսակետները, հայտնում ենք, այնպես որ այստեղ որևէ խնդիր գոյություն չունի։

Председатель Центрального правления СДГП: «Я сожалею, что АНК сделал такое заявление»
17 декабря АНК распространил заявление, в котором отмечалось, что АНК продолжит в качестве партнера официально признавать Социал-Демократическую партию, возглавляемую Людмилой Саркисян.
«Я сожалею, что  АНК сделал такое заявление», - сегодня в клубе «Айели» сказал атенапет центрального правления СДГП Седрак Ачемян.
«АНК должен был более широко мыслить, должен был подождать. Пусть подождал бы, он очень хорошо знал, кто сотрудничающие с ними. В эти дни на всей зарубежной территории  АНК не существует. Гнчакская партия всё это делала.
С.Ачемян добавил также, что они с точки зрения сотрудничества с АНК какой-либо проблемы не имеют, поскольку СДГП на протяжении лет была оппозицией.
«Прежде всего, АНК не существовал, в период, когда мы были оппозицией. Это  реальность. Мы 10-12 лет проводим оппозиционную политику. В то время Левона Тер-Петросяна   на политической арене даже не было. Мы нашу политику сохраняли. Неслучайное явление, что сегодня Гнчакская партия - оппозиция и оппозиционную политику должна продолжить до конца.
«Попросил бы, чтобы АНК немного широко мыслил и отошёл бы от политики руководствоваться  лицами, подумал, что когда  гнчакство Армении назначает руководство, означает, что он должен был признать последнего.
Член центрального правления СДГП Ваан Ширханян добавил, что так и не смог понять, что это вышеназванное заявление было от политсовета АНК или офиса АНК или какое-то другое заявление.
«С членами политсовета я говорил. Политсовет такого заявления не принимал», - заверил В.Ширханян. «АНК - всенародное движение. Мы народ Армении и будем сотрудничать с этим движением. Этот подход АНК не может не принять.  Делает митинг - мы идем, ведем наш народ, сообщаем наши оппозиционные подходы, так что здесь какой-либо проблемы не существует», - добавил он.