Առաջին անգամ վերականգնել են մումիայի ձայնը (տեսանյութ)
Իտալական Բոլցանո քաղաքում տեղի է ունեցել կոնֆերանս, որի ընթացքում գիտնականները և լրագրողներն առաջին անգամ լսել են ավելի քան 5000 տարի առաջ մահացած Էցի սառցե մարդու ձայնը։
«Մենք չենք կարող ասել, որնույնությամբ արտաբերվում է Էցիի ձայնը։ Սակայն համաձայն խոսքային տրակտի չափի և ձայնակապերի՝ կարելի է բավականին լավ մոտենալ մումիայի իրական ձայնին»,– պարզաբանել է Բոլցանոյի գլխավոր հոսպիտալի առաջատար գիտաշխատող Ռոլանդո Ֆուստոսը, ում խոսքերը մեջբերում է «Газета.Ру»–ն։
Մումիայի կոկորդն ուսումնասիրվել է համակարգչային տոմոգրաֆիայի մեթոդներով։ Գիտնականների աշխատանքը բարդացրել է այն դիրքը, որով պառկած է եղել սառցե մարդը։ Ձեռքը գտնվել է անմիջապես կոկորդի վրա, լեզվատակի ոսկորը դուրս եկած է եղել և մասնակիորեն կոտրված։
Ներկայումս աշխատանքի հեղինակները վերականգնել են Էցիի ձայնը իտալերենի ձայնավոր հնչյուններով, սակայն ապագայում հույս ունեն անել նույնը բաղաձայն հնչյուններով։ Համաձայն արդյունքների՝ Էցին ունեցել է բավականին ցածր և մի փոքր դողացող ձայն։

Впервые восстановлен голос мумии (видео)
В итальянском городе Больцано прошла конференция, в ходе которой ученые и журналисты впервые услышали голос знаменитой мумии человека, умершего более 5000 лет назад и прозванного Эци, передает «Gazeta.ru».
«Мы не можем сказать, что наша реконструкция в точности передает голос Эци. Но по измеренным длинам речевого тракта и голосовых связок можно сделать достаточно неплохое приближение голоса мумии», – пояснил ведущий научный сотрудник Больцанского главного госпиталя Роландо Фустос.
Гортань изучалась методами компьютерной томографии. Исследователи не могли применять магнитно-резонансную томографию из опасения повредить останки, хотя этот метод дал бы гораздо более надежный результат.
Очень осложнила работу ученых поза, в которой лежал Ледяной человек. Рука находилась прямо на горле, подъязычная кость была вывихнута и частично разрушена. Для восстановления изначальной формы гортани исследователи применили методы компьютерного моделирования.
Пока авторы работы воссоздали произношение голосом Эци итальянских гласных, но в будущем надеются продолжить работу и над согласными звуками. Судя по опубликованной записи, Эци обладал достаточно низким и немного дрожащим голосом.