Թրամփը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի միջուկային ներուժն ավելի հզոր է, քան ԱՄՆ–ինը
Հանրապետական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփը դեմոկրատներից իր հակառակորդ Հիլարի Քլինթոնի հետ հեռուստաբանավեճի ընթացքում վստահություն է հայտնել, որ Ռուսաստանն ունի շատ ավելի հզոր միջուկային ներուժ։
«Ռուսաստանն ունի ավելի նոր հնարավորություններ, քան մենք. մենք առաջխաղացում չենք ապրում»,–ասել է Թրամփը՝ պատասխանելով միջուկային զենքի մասին հարցին։
Թրամփը նաև նշել է, որ ԱՄՆ–ն առաջինը չի հրաժարվելու միջուկային զենքից՝ չնայած նրան, որ ամենաշատն է սպառնալիք ներկայացնում գոյություն ունեցողներից։
«Եթե միջուկային զենք օգտագործվի, ապա դա վերջն է, սակայն, միևնույն ժամանակ, մենք պետք է պատրաստ լինենք»,–նշել է նա։

Трамп заявил, что ядерный потенциал России мощнее американского
Кандидат на пост президента США от Республиканской партии Дональд Трамп в ходе теледебатов с соперницей от демократов Хиллари Клинтон выразил уверенность в том, что Россия обладает гораздо более мощным ядерным потенциалом, передает «Life».
«Россия расширяет (свои возможности), у них гораздо более новые возможности, чем у нас, мы не обновляемся», – сказал Трамп, отвечая на вопрос по ядерному вооружению.
Трамп также отметил, что США не будут первыми отказываться от ядерного вооружения, несмотря на то что оно представляет «наибольшую угрозу из всех существующих».
«Если (будет использовано) ядерное оружие, это конец, но в то же время мы должны быть готовы, и ничего нельзя убирать со стола», – отметил он.