ԵՄ-ն Թուրքիայի փախստականներին ամսական 30 եվրո կվճարի
Եվրամիությունը Թուրքիայի տարածքում գտնվող սիրիացի փախստականներին ամսական 30 եվրո կվճարի։ Այս մասին հայտնում է «Die Welt»–ը։
Հաղորդվում է, որ գումարները կփոխանցվեն բանկային քարտերին հոկտեմբերից։ Ծրագրի իրականացմամբ կզբաղվեն Կամիր մահիկի թուրքական մասնաճյուղը և ՄԱԿ համաշխարհային պարենային կազմակերպությունը։
ԵՄ հումանիտար օգնության և ճգնաժամային վարչության կոմիսար Քրիստոս Սթիլիանիդիսի խոսքով՝ գումարները կօգնեն փախստականներին վերադարձնել «նորմալ կյանքի» զգացողությունը:
«Այդ միջոցը աննախադեպ պատասխան է աննախադեպ ճգնաժամին»,–ասել է Սթիլիանիդիսը։
«Die Welt»–ը գրում է, որ ծրագիրը դառնալու է Թուրքիային խոստացված 3 մլրդ եվրոյի ֆինանսական օգնության բաղկացուցիչ մասը։

ЕС будет ежемесячно выплачивать сирийским беженцам в Турции €30
Евросоюз намерен выплачивать сирийским беженцам, находящимся на территории Турции, €30 в месяц, пишет «Die Welt».
Сообщается, что деньги будут перечисляться на банковские карты с октября. Реализацией программы займется турецкий филиал Красного Полумесяца и Всемирная продовольственная программа ООН при поддержке турецких властей.
По мнению еврокомиссара по гуманитарной помощи и кризисному управлению Христоса Стилианидиса, данные выплаты помогут вернуть беженцам ощущение «нормальной жизни».
«Эта мера является беспрецедентным ответом на беспрецедентный кризис», — добавил он.
Ранее президент Турции Реджеп Эрдоган заявил, что ЕС так и не выплатил Анкаре €3 млрд, обещанные за сделку по мигрантам. «Die Welt» пишет, что денежные переводы беженцам станут частью пакета помощи.