Վարդան Օսկանյան. «Իշխանությունը վտանգը հենց ՀԱՄԱԽՄԲՄԱՆ մեջ է տեսնում» (տեսանյութ)
–Այս ընտրությունները նախորդ ընտրություններից ոչնչով չտարբերվեցին. կրկին էական խախտումներ են եղել,–այս մասին «Ազատության» եթերում ասել է ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության նախագահ Վարդան Օսկանյանը՝ անդրադառնալով հոկտեմբերի 2–ին տեղի ուենցած ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներին։
Նա դրական է գնահատել Գյումրիում ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության ստացած արդյունքները։
–Շուրջ 100 ձայն է պակասել կուսակցությանը անցողիկ շեմը հաղթահարելու համար։ Նաև մեծ թվով անվավեր թերթիկներ են եղել, որոնք վերաբերել են հենց մեր կուսակցությանը։ Մենք մեկ ամիս է ընդամենը, որ պաշտոնական գրանցում ենք ստացել և սկսել ակտիվ ներգրավվածություն ցուցաբերել։ Եթե չլինեին խախտումները, մենք մանդատ կստանայինք,–նշել է կուսակցության նախագահը։
Խոսելով ընտրությունների ընթացքում տեղի ունեցած խախտումներից՝ Վարդան Օսկանյանն ասել է, որ դրանք հիմնականում եղել են իշխող ուժի կողմից՝ ընտրակաշառքներ բաժանել, «դրսից» մարդ բերել քվեարկելու, «կարուսել» անել, կրկնակի քվեարկել և այլ։
–Քվեարկության ընդհանուր արդյունքն աղավաղված է։ Միայն ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄԸ նման բան չի պնդում։ Ե՛վ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ», և՛ «Քաղաքացի դիտորդ» կազմակերպությունների հայտարարություններում նույնպես ասվում է, որ կրկնակի քվեարկություն է եղել, ցուցակներն ուռճացված են եղել,–ընդգծել է Վ. Օսկանյանը։
Մեր խնդիրը համապետական ընտրություններն են. մենք հայտ ենք ներկայացրել առանցքային ուժ դառնալու, ընտրություններին մասնակցելու, իշխանությանը հավակնելու, և մեր առջև դեռ երկար ժամանակ կա։ Մենք պատրաստ ենք այլոց միանալ, դաշինք կազմել, ցուցակ չգլխավորել, ցուցակում դեր չունենալ, աջակցել ուրիշներին, այսինքն՝ գերնպատակը հասնելն է իշխանափոխության,–ասել է Վարդան Օսկանյանը՝ հավելելով, որ իշխանությունը վտանգը հենց ՀԱՄԱԽՄԲՄԱՆ մեջ է տեսնում, և գիտի, որ ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունը լուրջ հավակնորդ է լինելու իշխանության համար։

Вардан Осканян: «Власти видят угрозу именно в «Консолидации»» (видео)
«Прошедшие выборы ничем от предыдущих не отличались, снова были допущены серьезные нарушения», – заявил в эфире радио «Азатутюн» председатель партии «Консолидация» Вардан Осканян, касаясь состоявшихся 2 октября в ряде общин Армении выборов ОМС.
Он положительно оценил зафиксированные в Гюмри партией «Консолидация» результаты.
«Для преодоления проходного барьера партии не хватило всего 100 голосов. Было также большое количество недействительных бюллетеней, которые касались именно нашей партии. Мы были зарегистрированы как партия и начали проявлять активную вовлеченность всего один месяц. Не будь нарушений, мы получили бы мандаты», – отметил председатель партии.
Говоря о зафиксированных в ходе голосования нарушениях, Вардан Осканян констатировал, что они в основном были со стороны правящей силы. Это и избирательные подкупы, и привлечение к голосованию жителей других городов, и «карусели», и повторные голосования, и т.д.
«Общая картина голосования искажена. Об этом заявляет не только «Консолидация». О том, что были повторные голосования и что списки избирателей были раздуты, говорится также в заявлениях наблюдательных организаций «Transparency International» и «Гражданин-наблюдатель»», – подчеркнул Осканян.
«Нашей задачей являются общереспубликанские выборы, мы подали заявку на становление основной политической силой, на обладание властью, и у нас есть еще немало времени. Мы готовы объединиться с другими, составить коалицию, отказаться от возглавления списка и поддержать других. То есть главной целью является достижение власти», – сказал Осканян, добавив, что власти видят угрозу именно в «Консолидации» и знают, что партия будет серьезным претендентом на получение власти.