Ֆրանսիայի Սենատն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը
Ֆրանսիայի Սենատը հոկտեմբերի 14-ին կայացած քննարկման և քվեարկության արդյունքում ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Օրինագծին կողմ է քվեարկել 156, դեմ` 146 պատգամավոր:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ Մուրադ Փափազյանը:
«Սա բավական լուրջ հաջողություն է, զգալի աշխատանք է կատարվել մեր կողմից: Չմոռանանք, որ թուրքերը լուրջ լոբբինգ կատարեցին, բայց Սենատը քվեարկեց այն տարբերակի օգտին, որը քվեարկվել էր ամռանը Ազգային ժողովում: Դա նշանակում է, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը վերջնական ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նախագիծը»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը:
Նրա խոսքով, հավանաբար թուրքերը կգտնեն 60 պատգամավոր, որոնք կաջակցեն և հարցը կներկայացվի Սահմանադրական դատարան: Դա նշանակում է, որ այնտեղ ևս կարող է քննարկվել:

Сенат Франции принял законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян
Сенат Франции после обсуждения и голосования 14 октября принял законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян. За принятие проголосовали 156 депутатов, против – 146. Об этом «Арменпресс» сообщил сопредседатель координационного совета армянских организаций Франции Мурад Папазян.
«Это большая удача, нами была проделана большая работа. Не забывайте, что турки прибегли к серьезному лоббингу, но Сенат проголосовал именно за тот законопроект, который был принят летом Национальным собранием. Это означает, что Французский парламент принял окончательное решение о криминализации отрицания Геноцида армян», – сказал Мурад Папазян.
По его словам, турки, вероятно, наберут 60 депутатов, которые обратятся в Конституционный суд с протестом. А это значит, что будут обсуждения и в суде.