Թուրք քաղաքական գործիչներին առաջարկվել է լքել Հայաստանի տարածքը
«Հզոր Թուրքիա» կուսակցության նախագահ Թունա Բեքլևիչի և  փոխնախագահ  Բայբարս Օրսեկի կողմից ս.թ. հոկտեմբերի 11-ից տարբեր, այդ թվում էլեկտրոնային լրատվամիջոցներով, հայտարարություններ էին տարածվում,  որ իրենք ոտքով անօրինական  հատել են ՀՀ պետական սահմանը' նպատակ ունենալով իշխանությունների ուշադրությունը հրավիրել հայ-թուրքական   սահմանի բացման խնդրին:
ՀՀ ԱԱԾ և Հայաստանում ՌԴ ԴԱԾ ՍՎ հետ համատեղ ձեռնարկվել էին համապատասխան միջոցառումներ, որոնց արդյունքում  օտարերկրացիների հայտարարությունները' հայ-թուրքական սահմանը անօրինական հատելու վերաբերյալ, չեն հաստատվել:
Ս.թ. հոկտեմբերի 28-ին Թունա Բեքլևիչը և Բայբարս Օրսեկը օրինական ճանապարհով, Բագրատաշենի անցակետով, ժամանել են Հայաստան  և հաջորդ  օրը, «Հայացք» մամուլի ակումբում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում, Բեքլևիչը վերահաստատել է, որ իրենք հոկտեմբերի 11-ին ոտքով հատել են հայ-թուրքական սահմանը:
Վերոնշված հայտարարությունների  առնչությամբ պարզաբանումներ ստանալու համար ս.թ. հոկտեմբերի 29-ին Թ. Բեքլևիչը և Բ. Օրսեկը հրավիրվել են  ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության վարչական շենք, ուր հայ- թուրքական սահմանը հատելու վերաբերյալ որևէ հիմնավոր փաստարկ չկարողացան ներկայացնել:
Թ. Բեքլևիչը և Բ. Օրսեկը նախազգուշացվել են, որ նման վարքագիծը և  անպատասխանատու  հայտարարություններն անընդունելի են և նրանց առաջարկվել է լքել Հայաստանի տարածքը:

Турецким политическим деятелям предложили покинуть территорию Армении
«Председатель партии «Могучая Турция» Туна Беклевич и заместитель председателя Байбарс Орсек с 11 октября распространяли, (в том числе и через электронные СМИ), заявления, что они пешком незаконно пересекли государственную границу Армении с целью обратить внимание властей на проблему открытия армяно-турецкой границы.
СНБ Армении и ПУ ФСБ России совместно осуществили соответствующие мероприятия, в результате которых заявления иностранцев о незаконном пересечении армяно-турецкой границы не подтвердились.
28 октября с.г. Туна Беклевич и Байбарс Орсек законным путем, через пропускной пункт в Баграташене, прибыли в Армению, и на следующий день в ходе пресс-конференции в пресс-клубе «Айацк» Беклевич вновь подтвердил, что 11 октября они пешком пересекли армяно-турецкую границу.
Для получения разъяснений по поводу вышеуказанных заявлений, 29 октября Т. Беклевич и Б. Орсек были приглашены в административное здание Службы национальной безопасности Армении, где они не сумели представить каких-либо доказательств о пересечении армяно-турецкой границы.
Т. Беклевич и Б. Орсек были предупреждены о том, что подобное поведение и безответственные заявления неприемлемы, и им было предложено покинуть территорию Армении».