ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Պիեր Անդրիոն (Ֆրանսիա) և Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը հայտարարություն են տարածել հոկտեմբերի 23­-25­-ը տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքներով։ Հայտարարությունում ասվում է.
«Հանդիպումների ժամանակ կողմերը հաստատել են, որ իրադրությունը շարունակում է հարաբերականորեն հանգիստ մնալ: Համանախագահներն ընդգծել են, որ հրադադարի ռեժիմի պահպանումը ապահովում է ընթացող բանակցությունների անհրաժեշտ հիմքը և նշել Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ընդունած որոշումների լիակատար իրականացման կարևորությունը: Համանախագահները նաև քննարկել են ներկայիս աշխատանքային առաջարկները` հասնելու առարկայական բանակցությունների հանուն տևական խաղաղության: Նախագահներից յուրաքանչյուրն արտահայտել է իր տեսակետները, թե ինչպես առաջ տանել կարգավորման գործընթացը: Նախագահները նաև վերահաստատել են համաձայնությունը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման ուղղությամբ, և օպերատիվ մանրամասները դեռ շարունակում են քննարկվել: Համանախագահները ծրագրում են հանդիպել արտաքին գործերի նախարարներին 2016 թվականի դեկտեմբերին Համբուրգում ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի հանդիպման ժամանակ` քննարկելու հնարավոր ամենավաղ ժամկետներում նախագահների հնարավոր հանդիպումը: Ամենաբարձր մակարդակով նման երկխոսությունն անհրաժեշտ է կարգավորման հարցում առաջընթաց գրանցելու նպատակով: Տարածաշրջանային այցի ժամանակ համանախագահները նաև հանդիպել են «Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտե»­ի հետ` քննարկելու այն աշխատանքը, որը կազմակերպությունն իրականացնում է կորած անձանց մասին տեղեկատվության փոխանակման ուղղությամբ` հումանիտար քայլ, որին համանախագահները բոլոր մակարդակի հանդիպումների ժամանակ հայտնել են իրենց լիակատար աջակցությունը»:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление
Сопредседатели Минской группыОБСЕ – Игорь Попов (РФ), Джеймс Уорлик (США), Пьер Андрие (Франция), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик распространили заявление по итогам визита 23-25-го октября в регион.
В заявлении говорится: «В ходе встреч стороны подтвердили, что ситуация на местах остается относительно спокойной. Сопредседатели подчеркнули, что сохранение режима прекращения огня способствует переговорам, а также подчеркнули важность выполнения договоренностей, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ обсудили также текущие рабочие предложения по достижению предметных переговоров с целью обеспечения длительного мира. Каждый из сопредседателей выразил свою позицию о способах дальнейшего мирного урегулирования конфликта. Они подтвердили постулат о необходимости расширения полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, а оперативные детали находятся в стадии обсуждения.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ планируют встречу министров ИД Армении и Азербайджана в декабре 2016 года в Гамбурге – во время министерского форума ОБСЕ, с тем, чтобы обсудить встречу на уровне президентов в самые сжатые сроки, что необходимо для обеспечения прогресса в деле урегулирования конфликта.
Во время своего пребывания в регионе сопредседатели Минской группы ОБСЕ встречались с представителями МККК по вопросам без вести пропавших».