ԵՄ ներկայացուցիչ. «ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում դիվանագիտական ակտիվություն է նկատվում»
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում դիվանագիտական ակտիվություն է նկատվում»,–այս մասին ադրբեջանական «Trend» գործակալությանը տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերը, ով ներկայումս այցով գտնվում է Բաքվում։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ քննարկել է ԼՂ հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը, և ցանկություն է հայտնել այցելել հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գիծ՝ հավելելով, որ տվյալ իրավիճակում հատկապես ակտիվ է Ռուսաստանը։
«Չնայած առաջընթացի բացակայությանը՝ մենք տեսնում ենք, որ երկխոսությունը շարունակվում է»,-ասել է ԵՄ ներկայացուցիչը։

Спецпредставитель ЕС: «Вокруг процесса урегулирования Карабахского конфликта наблюдается дипломатическая активность»
«Вокруг процесса урегулирования Карабахского конфликта наблюдается дипломатическая активность», – заявил в интервью агентству «Тренд» спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу Герберт Зальбер, находящийся с визитом в Баку.
По его словам, особенно активна в этой ситуации Россия, «хотя прорыва еще нет».
Зальбер отметил, что в ходе состоявшейся накануне встречи с руководством страны была обсуждена ситуация вокруг урегулирования конфликта, и он выразил желание посетить места у линии соприкосновения противоборствующих войск.
«Если мои впечатления верны, какие-то соглашения могут быть достигнуты и могут быть найдены компромиссные решения», – добавил спецпредставитель ЕС.