Երկրաշարժի հետևանքով հազարավոր իտալացիներ անօթևան են մնացել (տեսանյութ)
Առնվազն 10 հազ մարդ է անօթևան մնացել Իտալիայում տեղի ունեցած ուժգին երկրաշարժի հետևանքով։ Առավել շատ տուժած շրջաններում՝ Ումբրիայում և Մարկեում, մարդիկ գիշերը վրաններում ու ավտոմեքենաներում են անցկացրել։ Ոստիկանության նախնական տվյալներով՝ 20 մարդ է տուժել, սակայն փրկարարները չեն բացառում, որ նրանց թիվը կարող է ավելանալ։
Հիշեցնենք՝ կիրակի առավոտյան 6,5 մագնիտուդ ուժգնությամբ ստորգետնյա ցնցումներ են գրանցվել Նորչե քաղաքում։ Վերջին 36 տարվա ընթացքում դա Իտալիայում տեղի ունեցած ամենաուժգին երկրաշարժն է համարվել։
Մեկ օրվա ընթացքում Ապենինյան թերակղզում մոտ 200 հետցնցում է գրանցվել։ Բնական կատակլիզմի արձագանքները զգացել են նաև Հռոմի բնակիչները։ «Россия 24»–ի փոխանցմամբ՝ իտալական մայրաքաղաքի իշխանությունները ժամանակավորապես փակել են դպրոցները։ Խափանվել է մետրոյի աշխատանքը։

Землетрясение в Италии: тысячи людей остались без крова (видео)
Не менее 10 тысяч человек остались без крова после мощного землетрясения в Италии. В наиболее пострадавших областях – Умбрии и Марке – люди провели эту ночь в палатках и автомобилях. В полиции сообщают о 20 раненых. Спасатели не исключают, что их число может увеличиться, сообщает телеканал «Россия 24».
Подземный толчок магнитудой 6,5 был зафиксирован в воскресенье утром в районе города Норча. Землетрясение стало самым сильным в Италии за последние 36 лет. За сутки на Апеннинах было зафиксировано около 200 афтершоков. Отголоски природного катаклизма почувствовали на себе жители Рима. Власти итальянской столицы временно закрыли школы. В течение нескольких часов была нарушена работа метро.