Ցեղասպանության հուշահամալիր այցելած թուրք լրագրողը ձերբակալվել է իր երկրում
Թուրքիայում ձերբակալվել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցելած, ընդդիմադիր «Cumhuriyet» պարբերականի խորհդատու, հայտնի լրագրող Քադրի Գյուրսելը։
«Milliyet»-ի փոխանցմամբ՝ ոստիկանները դատախազության հրահանգով Թուրքիայում գյուլենականներին ու «Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությանն» աջակցելու մեղադրանքով ձերբակալել են «Cumhuriyet»–ի 13 աշխատակցի, այդ թվում՝ գլխավոր խմբագրին ու պարբերականի խորհրդատու Քադրի Գյուրսելին։
Հայտնի է, որ Գյուրսելը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման օգտին բազմաթիվ հոդվածներ է գրել, Երևան այցի ժամանակ ծաղիկներ դրել Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում։ Իր հոդվածներից մեկում նա ադրբեջանցիներին խորհուրդ էր տվել մոռանալ Ղարաբաղը։

В Турции задержан посетивший Мемориал жертвам Геноцида армян журналист
В рамках действий в отношении оппозиционной турецкой газеты «Cumhuriyet» полицейские задержали советника издания, известного журналиста Кадри Гюрселя, передает «News.am».
Как сообщает «Milliyet», по распоряжению прокуратуры полицейские в рамках акции преследования гюленистов задержали 13 сотрудников «Cumhuriyet», в том числе главного редактора и советника издания Кадри Гюрселя.
Отметим, что Кадри Гюрсель – автор многочисленных статей о нормализации армяно-турецких отношений. В одной из статей он призывает азербайджанцев забыть о Карабахе. Во время визита в Ереван Гюрсель возложил цветы к Мемориалу жертвам Геноцида армян.