ՆԱՏՕ–ի նախկին գլխավոր քարտուղարը ԱՄՆ–ին կոչ է արել «միջազգային ոստիկան» դառնալ
ՆԱՏՕ–ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսսենը «Sky News»–ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ ԱՄՆ իշխանություններն ակտիվորեն պետք է ներգրավվեն միջազգային հակամարտությունների լուծմանը՝ չնայած առաջիկա նախագահական ընտրությունների արդյունքներին։
«Մեզ պետք է միջազգային ոստիկանի դեր կատարող Ամերիկա։ Մենք պետք է հաստատենք ԱՄՆ–ի առաջնորդական դերը միջազգային գործերում»,–նշել է նա։
Ռասմուսսենի կարծիքով գլխավոր խնդիրը, որը պետք է լուծի ԱՄՆ–ի ղեկավարությունը, Սիրիայում, Իրաքում, Լիբիայում ու Դոնբասում տիրող դրությունն է։
«Այդ ամենը միջազգային ոստիկան է պահանջում միջազգային իրավունքն ու կարգը վերականգնելու համար»,–ընդգծել է Ֆոգ Ռասմուսսենը։
Նա նաև անհանգստություն է արտահայտել այն բանի առնչությամբ, որ ԱՄՆ նոր նախագահ կարող է դառնալ հանրապետական Դոնալդ Թրամփը՝ ընդգծելով, որ դա ծայրաստիճան վտանգավոր կարող է լինել աշխարհի համար։

Экс-генсек НАТО призвал США стать «международным полицейским»
Бывший генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен в интервью телеканалу «Sky News» заявил, что властям США нужно активнее вмешиваться в решение мировых конфликтов, несмотря на итоги грядущих выборов президента страны.
«Нам нужна Америка в роли международного полицейского. Нам нужно установить лидирующую роль Америки в мировых делах», – сказал он.
По его мнению, главными задачами, которые должно решить руководство Соединенных Штатов, являются ситуации в Сирии, Ираке, Ливии и в Донбассе.
«Все это требует международного полицейского для восстановления международного права и порядка», – подчеркнул Фог Расмуссен.
Кроме того, экс-генсек НАТО выразил обеспокоенность тем, что новым президентом США может стать Дональд Трамп. Он отметил, что это может быть крайне опасно для мира.