Կրեմլից պատասխանել են ամերիկացի ցանցահենների գրոհների մասին տեղեկատվությանը
Ռուսաստանում համակարգչային համակարգերի վիճակն այն մակարդակի վրա է, որը պատասխանում է ժամանակակից սպառնալիքներին։ Նման հայտարարություն է արել ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
Այդպես են Կրեմլից պատասխանել NBC–ի այն հաղորդագրությանը, թե ԱՄՆ կառավարության համար աշխատող ռազմական ցանցահենները ներթափանցել են Ռուսաստանի էներգոցանց, հեռահաղորդակցության ցանցեր, Կրեմլի հրամանատարական համակարգ և դարձրել դրանք խոցելի կիբերհարձակումների համար։ Ընդգծվել էր՝ ԱՄՆ–ը հարձակում կգործի, եթե «գգա դրա անհրաժեշտությունը»։
«Կիբերանվտանգությունն ու տեղեկատվական անվտանգությունն ապահովող միջոցները կիրառվում են տվյալ պահին, ինչպես նաև այն սպառնալիքներին համապատասխան, որոնք պաշտոնական մակարդակով մեր հասցեին են հնչում այլ պետությունների ներկայացուցիչների կողմից»,–նշել է Պեսկովը։

В Кремле ответили на сообщения об атаках американских хакеров
Безопасность компьютерных систем в стране обеспечивается на уровне, отвечающем современным угрозам. Об этом заявил информагентствам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Так в Кремле прокомментировали сообщения телекомпании NBC, что российские системы, в том числе в Кремле, якобы были взломаны военными хакерами из США, работающими на американское правительство. Сделано это якобы для того, чтобы если США сочтут нужным, они могли бы совершить информатаку.
«Меры для обеспечения кибербезопасности и информационной безопасности принимаются на уровне, соответствующем текущему моменту, а также угрозам, озвучиваемым в наш адрес на официальном уровне представителями других государств», – подчеркнул пресс-секретарь президента РФ.