Աղդամը վերանվանվել է մեկ տարի առաջ, այն էլ՝ ոչ թե Ակնա, այլ Ակն
«Արցախի կառավարության որոշմամբ Աղդամը վերանվանվել է Ակնա և դարձել Ասկերան քաղաքի թաղամասերից մեկը: Արցախի տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման վարչության պետ Սերգեյ Նասիբյանն ասել է, որ այդ որոշման նպատակն է կարգավորել Աղդամում ապրող բնակիչներին հողահատկացումների գործընթացը և այլ կենցաղային հարցեր»։ Այսօր առավոտյան որոշ ԶԼՄ-ներում նման տեղեկություն էր տարածվել։
Ինչպես «7օր»-ին պարզաբանել է ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, դա կառավարության որոշում չէ։
-Մեկ տարի առաջ տեղական շրջանի մակարդակով որոշվել է, որ նախկին Աղդամ քաղաքում քանի որ կան բնակիչներ, որոնք ապրում են այնտեղ, սոցիալական խնդիրներ ունեն, դրանք պետք է լուծվեն։ Այդ խնդիրները լուծելու համար որոշվել է, որ այնտեղ ձևավորվի համայնք, և այդ համայնքը դառնա Ասկերան շրջկենտրոնի թաղամասերից մեկը,-ասել է նա։
Նրա խոսքերով՝ երբ մեկ տարի առաջ այդ որոշումը կայացվել է, վերլուծաբաններն ու լրատվամիջոցները այդքան էլ ուշադրություն չեն դարձրել՝ դա համարելով սովորական։ Հիմա հարցի արդականացումը, նրա կարծիքով, հատկապես Աստրախանի հանդիպումից հետո, ԵԱՀԿ փաստահավաք խմբի այցելությունից հետո, ինչ-որ ձևով փորձ է արվում կապակցել գործընթացի հետ։
Նա նաև նշել է, որ Աղդամը վերանվանվել է ոչ թե Ակնա, ինչպես ռուսերենից ԶԼՄ-ները սխալմամբ թարգմանել են, այլ Ակն։
-Սա մեր տարծքի համայնքն է, որը դարձել է Ասկերան շրջկենտրոնի համայնքներից մեկը։ Մենք դրան շատ հանգիստ ենք վերաբերվում և չենք քաղաքականացնում, որովհետև սա մեր առօրյայի մի մասն է։ Ուղղղակի ինչ-որ մարդիկ դա փորձել են փոխկապակցել ընթացիկ գործընթացի հետ։ Ես դա դրական չեմ համարում։ Մեզ մոտ սա որպես սովորական մի որոշում է, որովհետև մեզ մոտ չկա այնպիսի հասկացողություն, ինչպիսին ազատագրված տարքծներն են, բուֆերային գոտին և այլն։ Հետևաբար լինի դա Ասկերան շրջկենտրոնի Ակն թաղամասը, լինի դա Հադրութի շրջանի ինչ-որ մի գյուղի համար որոշում, սա մեզ համար վարչական, տրիվիալ խնդիրներ են,-ընդգծել է Դավիթ Բաբայանը։

Агдам был переименован год назад, причем не в Акну, а в Акн
«Руководство Нагорно-Карабахской Республики приняло решение переименовать город Агдам в Акну. Глава управления местного самоуправления Сергей Насибян сказал, что решение принимается с тем, чтобы урегулировать вопросы с предоставлением земельных участков и разрешить ряд бытовых проблем жителей города». Данная информация распространилась сегодня в ряде СМИ.
Как «7or» пояснил глава управления информации аппарата президента НКР Давид Бабаян, это решение не является решением правительства.
«Поскольку в бывшем Агдаме есть жители, которые живут здесь, имеют социальные проблемы, которые должны быть решены, год назад на уровне местного самоуправления для устранения этих проблем было принято решение сформировать здесь общину, которая станет одним из районов города Аскеран», - сказал он.
По его словам, когда год назад это решение было принято, аналитики и СМИ не обратили большого внимания, посчитав это обычным. Сейчас, по его словам, каким-то образом делается попытка, особенно, после встречи в Астрахани, а также после оценочной полевой миссии ОБСЕ связать актуальность вопроса с процессом.
Он также отметил, что Агдам переименован не в Акну, как ошибочно перевели российские СМИ, а Акн.
«Это община нашей территории, которая стала одной из общин районного центра  Аскеран. Мы спокойно относимся к этому и не политизируем, поскольку это часть нашей повседневной жизни. Просто некоторые люди попытались связать это с текущим процессом. Я не считаю это положительным. У нас это обычное решение, потому что у нас нет такого понятия, как "освобожденные территории", "буферная зона" и т.д. Следовательно, будь то решение относительно участка Акн райцентра Аскеран, будь то решение, связанное с каким-то селом Гадрутского района, - это для нас тривиальные административные  проблемы», - подчеркнул Давид Бабаян.