Ըստ Ա. Կարապետյանի՝ ԼՂՀ ճանաչումը նման է շանտաժի
«Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանի կարծիքով' ԼՂՀ անկախության ճանաչման գործընթացը պետք է սկսվեր շատ ավելի վաղ, երբ Արցախն իր անկախությունը հռչակեց։ Իսկ այժմ ԼՂՀ ճանաչումը որակական փոփոխությունների չի բերի։
-Եթե որևէ մեկը՝ բացի մեզանից, չի ճանաչելու Ղարաբաղի անկախությունը, եթե նույնիսկ Աստանայից հետո էլ դնում ենք, ուղղակի փորձում ենք շանտաժ անել միջազգային հանրությանը, որը, իմ կարծիքով, այս պարագայում վատ հետևանքներ է ունենալու,-«Հայելի» ակումբում ասել է Ա. Կարապետյանը՝ մանրամասնելով, թե այդ շանտաժը տարածաշրջանում կարող է հանգեցնել ապակայունացման և վերջիվերջո՝ պատերազմական գործողությունների վերսկսման։
Նա, սակայն, ԼՂՀ անկախությունն այժմ ճանաչելու «Ժառանգության»՝ որպես ընդդիմության, առաջարկին նորմալ է վերաբերվում, բայց կարծում է, որ պետական շահի տեսանկյունից խորհրդարանում այն քվեարկության չդնելու որոշումը միակ ընկալելի ձևն էր։

По мнению А. Карапетяна, признание НКР подобно шантажу
По мнению председателя партии «Новые времена» Арама Карапетяна, процесс признания независимости НКР  должен был начаться раньше, когда Арцах провозгласил свою независимость. Сейчас же признание НКР не приведет к качественным изменениям.
«Если кто-то, кроме нас, не признает независимость НКР, если даже после Астаны мы просто пытаемся подвергнуть шантажу международное сообщество, то, по-моему, в данном случае это будет чревато плохими последствиями», - отметил в клубе «Айэли» А.Карапетян, уточнив, что этот шантаж может привести к дестабилизации, и, в конце концов, возобновлению военных действий.
Тем не менее, он  нормально относится к предложению партии «Наследие», как оппозиции, о признании независимости НКР, но считает, что с точки зрения государственного интереса, решение не выносить его на голосование было единственным приемлемым вариантом.