Թրամփն ու Նազարբաևը հեռախոսազրույց են ունեցել
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Ղազախստանի առաջնորդ Նուրսուլթան Նազարբաևը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում առանձնահատուկ անդրադարձ են կատարել ռուս–ամերիկյան հարաբերություններին։ Այս մասին նշվում է «Akorda.kz» կայքում։
«Նուրսուլթան Նազարբաևն իր զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է 3 կարևոր ոլորտի վրա, որոնցում կարելի կլինի խորացնել ռուս–ամերիկյան հարաբերությունները՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի, ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման և գլոբալ միջուկային անվտանգության ամրապնդման»,–ասվում է հաղորդագրությունում։
Իր հերթին Թրամփը նշել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցից հետո մեծ լավատեսությամբ է նայում Մոսկվայի ու Վաշինգտոնի հարաբերությունների լավացման հեռանկարներին։
Զրուցակիցները նաև խոսել են ղազախ–ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու մասին, Թրամփն էլ ցանկություն է հայտնել մոտ ժամանակներս տեսնել Նազարբաևին։

Трамп признался Назарбаеву, что с оптимизмом смотрит на сотрудничество РФ и США
Избранный президент США Дональд Трамп и глава Казахстана Нурсултан Назарбаев провели телефонные переговоры, во время которых уделили особое внимание российско-американским отношениям. Об этом сообщает сайт казахстанского президента «Akorda.kz».
«Нурсултан Назарбаев обратил внимание собеседника на три ключевые сферы, в которых можно было бы углублять российско-американское сотрудничество: борьба с терроризмом, урегулирование украинского кризиса и укрепление глобальной ядерной безопасности», – говорится в сообщении, опубликованном на сайте.
В свою очередь Дональд Трамп подчеркнул, что с учётом телефонного разговора с Владимиром Путиным «с большим оптимизмом смотрит на перспективы развития сотрудничества Вашингтона и Москвы».
Кроме того, собеседники заявили о готовности поднять на новый уровень дружественные казахстанско-американские отношения, а Дональд Трамп выразил заинтересованность встретиться со своим казахстанским коллегой в ближайшее же время.