Լուկաշենկոն Բաքու էր մեկնել նավթի հարցը լուծելու համար. «Независимая Газета»
Մի շարք լրատվամիջոցներ տեղեկություններ էին տարածել այն մասին, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Բաքու էր մեկնել նավթի հարցը լուծելու համար։
«Այդ հարցն իսկապես բարձրացվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը, և, կարծես, լուծվել է»,– գրում է «Независимая Газета»-ն:
Աղբյուրը նշում է, որ ընդլայնված կազմով հանդիպմանն ադրբեջանական կողմից ներկա էր նաև Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության ղեկավար Ռովնագ Աբդուլաևը:
«Բելառուսը պատրաստ է նավթային ոլորտում համագործակցել Ադրբեջանի հետ երկարաժամկետ հեռանկարով»,- հայտարարել է Լուկաշենկոն։
Փորձագետների կարծիքով Բաքուն պատրաստ է դիտարկել այդ առաջարկը։ Ըստ նրանց՝ Բաքվի հետ հերթական անգամ նավթի մատակարարումների շուրջ պայմանավորվելը Լուկաշենկոյին ստիպել է Մոսկվայի հետ այդ խնդրի չլուծված լինելը: Դաշնակիցները չեն կարողանում պայմանավորվել Բելառուսի համար նավթի գների և Ռուսաստանի համար տարանցման նոր սակագնի մասին:

Лукашенко отправился в Баку для решения нефтяного вопроса – «Независимая газета»
Распространенная некоторыми СМИ информация о том, что президент Белоруссии Александр Лукашенко отправился в Баку за нефтью, нашла свое подтверждение.
«Вопрос этот был поднят в ходе его переговоров с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и, судя по обнародованным итогам встречи, решен», – пишет «Независимая газета».
Издание отмечает, что на встрече в расширенном составе с азербайджанской стороны присутствовал также руководитель Госнефтекомпании Азербайджана Ровнаг Абдуллаев.
«Беларусь готова сотрудничать с Азербайджаном в нефтяной сфере на долгую перспективу», – заявил Александр Лукашенко на встрече с главой Азербайджана, поблагодарив Ильхама Алиева за октябрьскую поставку нефти на Мозырский нефтеперерабатывающий завод (НПЗ) в объеме около 85 тыс. т.
«По мнению экспертов, договариваться в очередной раз с Баку о поставках нефти Александра Лукашенко заставила нерешенность данной проблемы Минска с Москвой. Союзники никак не могут договориться о ценах на нефть для Белоруссии и новом транзитном тарифе для России. В результате НПЗ Белоруссии либо простаивают, либо работают не на полную нагрузку. Каспийская нефть, безусловно, выручит и рабочих нефтеперерабатывающих заводов, и руководство республики», – пишет НГ.