Հալեպում մեկ օրվա ընթացքում հանձնվել է ավելի քան 700 զինյալ
Մեկ օրվա ընթացքում Հալեպ քաղաքի շրջաններից, որոնք վերահսկվում են զինյալների կողմից, դուրս է եկել 13 հազար խաղաղ բնակիչ, 728 ծայրահեղական վայր է դրել զենքը։ Այս մասին հայտնում է РИА «Новости»–ն՝ հղում անելով Սիրիայում հակամարտող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնին։
«Հալեպի՝ զինյալների հսկողության տակ գտնվող շրջաններից, Սիրիայում հակամարտող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի աջակցությամբ, դուրս է բերվել 13, 346 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 5831 երեխա»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Փախստականներին տեղավորում են հատուկ հումանիտար կենտրոններում, որտեղ նրանց ապահովում են տաք սննդով և բժշկական օգնությամբ։
Բացի այդ, ռուս սակրավորները մեկ օրվա ընթացքում ականազերծել են Հալեպի արևելյան հատվածի ավելի քան 7 հա բնակավայր, այդ թվում՝ դպրոցը, մզկիթը, մանկապարտեզը և 3,5 կմ ճանապարհ։

В Алеппо за сутки сдались более 700 боевиков
За сутки из районов Алеппо, контролируемых боевиками, вышли 13 тысяч мирных жителей, 728 экстремистов сложили оружие. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на российский Центр примирения враждующих сторон в Сирии.
«В течение суток из остающихся под контролем боевиков районов Алеппо при содействии российского Центра примирения враждующих сторон выведено 13346 мирных жителей, в том числе 5831 ребенок», – говорится в сообщении. Беженцы размещаются в специальных гуманитарных центрах, где их обеспечивают горячим питанием и медицинской помощью.
Кроме того, российские саперы за сутки разминировали более семи гектаров жилых кварталов в восточной части Алеппо, в том числе школу, мечеть, детский сад, а также 3,5 километра дорог.