Ասադը նշել է Փալմիրան գրոհելու պատճառը
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը համոզված է, որ ԻԼԻՊ–ի կողմից Փալմիրայի գրոհումը Հալեպում տեղի ունեցողի պատասխանն է։
«Նրանք ուզում են վիժեցնել Հալեպի հաղթանակը և, միևնույն ժամանակ, շեղել սիրիական բանակի ուշադրությունը Հալեպից»,–RT–ի եթերում ասել է Ասադը։
Սիրիացի առաջնորդը հավելել է, որ եթե Փալմիրան կառավարական ուժերի վերահսկողության տակ լիներ, Արևմուտքը մտավախություն կհայտներ մշակութային ժառանգության վտանգման առնչությամբ, սակայն քաղաքի գրոհն արևմտյան իշխանությունբներին չի հետաքրքրում։
Ասադը նաև նշել է՝ արևմտյան ԶԼՄ–ին չի հետաքրքրում նաև Սիրիայի բնակչության ճակատագիրը, քանի դեռ քաղաքում ահաբեկիչներ կան։
Հիշեցնենք՝ իսլամականները հարձակվել են Փալմիրայի վրա դեկտեմբերի 9–ին։ Նրանք փորձել են գրավել նաև նավթահորեր ու օդանավակայան։ Քաղաքում դիմակայությունը շարունակվում է։

Асад назвал причину наступления боевиков на Пальмиру
Президент Сирии Башар Асад убеждён, что действия ИГ в Пальмире – это ответ на происходящее в Алеппо.
«Они хотят подорвать победу в Алеппо и в то же время отвлечь внимание сирийской армии от Алеппо», – заявил он в эфире RT.
Также президент САР добавил, что если бы Пальмира была под контролем правительственных сил, то в таком случае Запад бы высказывал опасения о культурном наследии, а атаки ИГ на город западные власти не интересуют.
В случае если Алеппо будет полностью освобождён от боевиков, то западные СМИ начнут высказывать опасения за жизни мирных граждан, которые, как он отметил, не волнуют их, пока город занимают террористы.
Напомним, боевики ИГ напали на Пальмиру 9 декабря. Они также попытались захватить нефтяные колодцы и аэродром. В городе продолжается противостояние.