ԵՄ-ն Ուկրաինայի և Վրաստանի հետ անվիզա ռեժիմի կարող է անցնել 2017–ի գարնանը
Եվրամիությունը կարող է Ուկրաինայի և Վրաստանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմը չեղարկել 2017թ. գարնան սկզբին: Այս մասին հայտնում է РИА «Новости»–ն։
«Որքանով ես տեղյակ եմ, չորեքշաբթի ներքին գործերի, միգրացիայի և քաղաքացիության հարցերով եվրահանձնակատար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսը հույս է հայտնել, որ վիզային ռեժիմը կչեղարկվի արդեն գարնան սկզբին»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան-քլոդ Յունքերը կոչ է արել Եվրամիությանն ավարտել Վրաստանի և Ուկրաինայի քաղաքացիներին անվիզա ռեժիմի տրամադրման գործընթացը:
«Մենք դա խոստացել ենք: Նրանք կատարել են այն, ինչ մենք պահանջել ենք անել: Այժմ մեր հերթն է»,- ասել է Յունքերը Սթրասբուրգում Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստին:
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ Կիևն ու Թբիլիսին հուսով էին, որ ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի ազատականացումն իրականություն կդառնա արդեն այս տարվա ընթացքում:

ЕС может предоставить безвизовый режим для Украины и Грузии весной 2017 года
Евросоюз может отменить визы для граждан Украины и Грузии в начале весны 2017 года, сообщил РИА «Новости» источник в Еврокомиссии.
«Насколько я знаю, Димитрис Аврамопулос сказал в среду, что он надеется, что безвизовый режим будет предоставлен в начале весны», – рассказал собеседник агентства.
Глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер ранее призвал завершить процесс предоставления украинцам и грузинам безвизового режима.
«Мы это обещали. Они выполнили то, что мы требовали сделать. Теперь настала наша очередь», – сказал Юнкер, выступая на пленарной сессии Европарламента в Страсбурге.
Как отмечает издание, Киев и Тбилиси рассчитывали, что ЕС предоставит им безвизовый режим уже в этом году.