Կրեմլից մեկնաբանել են Մոգերինիի խոսքերը՝ ՌԴ հետ համատեղ ԱՄՆ–ին հակազդելու վերաբերյալ
«Դժվար թե կարելի կլիներ համաձայնել այն գաղափարին, որ կարելի է բարեկամանալ՝ ընդդեմ ինչ–որ մեկի. դա, հավանաբար, այն մոտեցումը չէ, որը բխում է մեր շահերից»,–ՏԱՍՍ–ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի խոսքերը՝ ՌԴ հետ համատեղ ԱՄՆ–ին հակազդելու վերաբերյալ։
Մոգերինին չէր բացառել, որ ՌԴ–ն ու ԵՄ–ն կարող են համատեղ հակազդել ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի քաղաքականությանը։
«Նախ՝ մենք դեռ չգիտենք՝ ինչ քաղաքականություն է վարելու Թրամփի վարչակազմը»,–նկատել է Պեսկովը՝ հավելելով, որ ՌԴ–ն ավանդաբար կողմ է հանդես գալիս ԵՄ հետ բարիդրացիական հարաբերություններին, սակայն «այդ հարաբերություններն այժմ բացակայում են իբրև այդպիսիք»։
«Մենք, անշուշտ, կարծում ենք, որ և՛ Մոսկվայի, և՛ Բրյուսելի, և՛ ԵՄ անդամ երկրների շահերից է բխում որքան հնարավոր է՝ շուտ անցնելը մեր հարաբերությունների վերականգնմանը»,–նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։

Кремль прокомментировал слова Могерини о возможности совместно противостоять США
Россия не заинтересована в том, чтобы сотрудничать с Евросоюзом в ущерб третьим странам, в том числе США. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя предложение верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини, озвученное в одном из интервью. Она не исключила, что РФ и ЕС могли бы совместно противостоять политике избранного президента США Дональда Трампа.
«Во-первых, мы пока не знаем, какую политику будет проводить администрация Дональда Трампа», – подчеркнул Песков.
Он отметил, что РФ традиционно выступает за добрые отношения с Евросоюзом, однако эти отношения «сейчас отсутствуют как таковые».
«Мы, безусловно, считаем, что это и в интересах Москвы, и в интересах Брюсселя, и стран-участниц Евросоюза как можно скорее выйти на путь реанимации нашего диалога», – добавил представитель Кремля.