Սեյրան Օհանյանն անդրադարձել է ղարաբաղյան հակամարտությանը
ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել, որում անդրադաձել է ղարաբաղյան հակամարտությանը։ Նա, մասնավորապես, գրել է.
«Հարգելի՛ հայրենակիցներ, մարտական, զինակից և գաղափարակից ընկերներ
Իմ խորին համոզմամբ՝ Հայաստանում քաղաքական գործունեության հայտ ներկայացնող յուրաքանչյուր գործիչ պարտավոր է առաջին հերթին իր դիրքորոշումը հայտնել տարածաշրջանի անվտանգության համար հույժ կարևոր նշանակություն ունեցող Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ, որն իր էությամբ անկյունաքարային հարց է մեր պետության և ժողովրդի համար: Եվ այս կապակցությամբ սկզբունքային դիրքորոշումս ուզում եմ ներկայացնել հստակ և առանց երկիմաստությունների:
1. Հայաստանը պարտավոր է գտնել արժանապատիվ խաղաղության բանաձև իր հարևանների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ։ Այս նպատակի համար պետք է ծառայեցվեն մեր պետության և ողջ հայ ժողովրդի ռեսուրսներն ու ջանքերը։ 10–միլիոնանոց հայությունը ունակ է ապահովելու Հայաստանի և Արցախի զարգացումն ու անվտանգությունը։ Այս գաղափարի գիտակցումը և դրանով պայմանավորված գործունեությունը էապես փոխում են մեր կշիռը թե՛ Հարավային Կովկասում, թե՛ միջազգային ասպարեզում: Այդ ուղղությամբ պետք է տարվի հսկայական աշխատանք, և, իհարկե, կան մարդիկ և շրջանակներ, ովքեր կարող են դա իրագործել։
2. Խաղաղության գինն ամենալավը գիտենք զինվորական ու մարտական ճանապարհ անցածներս: Մենք ամենաշատն ենք ուզում խաղաղություն:
Երկրի զարգացման և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու համար պետք է մշակել նոր բանաձև՝ հաշվի առնելով մշտական արտաքին վտանգի գործոնը, տարածաշրջանային ու միջազգային զարգացումները, համաշխարհային ուժային կենտրոնների տարատեսակ շահերը և այդ շահերի բախումը, մեր տարածաշրջանի երկրների՝ անվտանգության տարբեր համակարգերին ինտեգրվելու մոտեցումները: Այսպիսով՝ պետք է զգոն լինել, քանզի մեր տարածաշրջանում անվտանգության հարցերը սուր են լինելու դեռ երկար ժամանակ:
3. Արցախի հարցը ոչ թե խոչընդոտ է զարգացող ու անվտանգ հայոց պետականություն ունենալու ճանապարհին, այլ ճիշտ հակառակը։ Տեսակետը, թե Հայաստանը չի կարող զարգանալ առանց Ղարաբաղյան խնդրի շուտափույթ լուծման, ֆունդամենտալ սխալ է կամ անկեղծ մոլորության հետևանք։ Այն ոչ միայն հեռու է իրականությունից (մենք չկարգավորված հակամարտության պայմաններում երկար տարիներ ունեցել ենք երկնիշ տնտեսական աճ, ինչպես նաև արձանագրել ենք ներգաղթ), այլև ուղղակի թուլացնում է Հայաստանի դիրքերը բանակցային գործընթացում։
Ոչ թե Արցախի հարցը ամեն գնով և արագ «լուծելով» մենք պետք է ապահովենք Հայաստանի զարգացումը, այլ պետք է Հայաստանը զարգացնենք, որպեսզի լուծենք Արցախի հարցը և տևական խաղաղություն ապահովենք: Եվ քանի որ սա համահայկական հարց է, ուստի, պատկերավոր ասած, չի կարելի մի եղբոր հաշվին լուծել մյուս եղբոր խնդիրը: Մենք պարտավոր ենք տեր կանգնել դժվարությամբ և արյան գնով ձեռք բերված հաղթանակին ու անկախությանը։
4. Մեր միակողմանի զիջումները կամ հապճեպ ու չհիմնավորված «փոխզիջումները» ոչ թե խաղաղություն կապահովեն, այլ կմեծացնեն պատերազմի վերսկսման հավանականությունը, և այդ դեպքում մենք ռազմական առումով անբարենպաստ մեկնակետ կունենանք։
5. ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, առանձին պետություններ, առաջին հերթին՝ Ռուսաստանը, միջազգային հանրությունը իրականացնում են կարևորագույն միջնորդական առաքելություն՝ փորձելով գտնել խաղաղ կարգավորման բանաձևը։ Ղարաբաղյան հարցի լուծման բանալին, ըստ իս, գտնվում է Երևանում և Ստեփանակերտում, որոնք Բաքվի հետ պետք է համաձայնության տարբերակ գտնեն: ԼՂՀ-ն՝ որպես հակամարտության լիարժեք կողմ, պետք է հասնի իր սուբյեկտայնության միջազգային ճանաչմանը:
6. Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը և արժանապատիվ խաղաղությունը ապահովվելու են ոչ միայն միջպետական համաձայնագրերով, այլ հակամարտող կողմերի միջև առկա ուժերի հաշվեկշռով։ Անվտանգության հարցերում ապավինելով սեփական ուժերին՝ պետք է զարգացնել հարաբերությունները դաշնակիցների և գործընկերների հետ, ինչը հնարավոր է միայն սեփական երկրի կշիռն ու վարկանիշը բարձրացնելով։
7. Հայաստանի և Արցախի անվտանգության մակարդակն էականորեն բարձրացնելու և բանակցային գործընթացում ուժեղի դիրքերից հանդես գալու համար անհրաժեշտ է ստեղծել զարգացող և մրցունակ տնտեսական համակարգ։
Մեր երկիրը պետք է դուրս գա տնտեսական հարաբերությունների այսօրվա թակարդից և ունենա կայուն զարգացում, երկրում պետք է հաստատվի հանդուրժողականության և արդար մրցակցության մթնոլորտ, իրական առաջընթաց՝ կյանքի բոլոր ոլորտներում: Պետք է լինի իրական քվեով ձևավորված, հանրային լայն վստահություն ունեցող իշխանություն։
8. Հայաստանի և Արցախի անվտանգության միակ երաշխավորը մեր զինվորներն ու սպաներն են՝ հայոց բանակը։ Բանակը չի կարող դիտարկվել որպես պետության ու մեր քաղաքացիների վրա դրված ծանր բեռ։ Պետության քաղաքական, տնտեսական վերնախավի կարևորագույն պարտականությունն է շարունակել նաև բանակահենք տնտեսության զարգացման ուղին՝ կառուցված բարձր տեխնոլոգիաների և ժամանակակից գիտելիքների վրա:
Հայկական զինված ուժերը 1994 թվականին պարտադրել են հրադադար և հետագայում պարբերաբար իրականացրել այդ գործառույթը, սակայն ուզում եմ հատուկ նշել, որ խաղաղության պարտադրումը շատ ավելի լայն հասկացություն է, և բանակն այդ գործընթացում այլ կարևորագույն գործոններից միայն մեկն է։ Տնտեսական, դիվանագիտական և այլ համակարգերի աշխատանքը ոչ պակաս կարևոր է ու կատարում է կանխարգելիչ և հակառակորդի ախորժակը զսպող դեր։
9. Ես հավատում եմ, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է լուծվել բանակցությունների միջոցով, խաղաղ ճանապարհով։ Մենք կարող ենք Ադրբեջանի հետ ունենալ փոխհամաձայնություն և պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ։ Մինչև հակամարտող կողմերի միջև փոխադարձ վստահության մթնոլորտ չձևավորվի, դժվար է բանակցային գործընթացում առարկայական առաջընթաց արձանագրելը:
Փոխհամաձայնության շրջանակներում իսկապես կարող են լինել փոխադարձ զիջումներ՝ հիմնված բացառապես ռազմական և այլ ոլորտի փորձագիտական գնահատականների վրա։ Այս պահին, սակայն, շրջանառության մեջ առկա «փոխզիջումային» սցենարներն անտրամաբանական են և անընդունելի, հատկապես որ պաշտոնական Բաքուն իր կողմից որևէ փոխզիջման մասին չի խոսում և ունի ագրեսիվ կեցվածք, ինչը վտանգ է ներկայացնում մեզ համար: Չնկատել այդ վտանգը նշանակում է տրվել ինքնախաբեության:
Արցախի ներկա սահմանները ձևավորվել են ադրբեջանական երկու ագրեսիաների դիմակայելու արդյունքում՝ արցախահայության անվտանգության երաշխավորման համար անհրաժեշտ պաշտպանության խորություն ապահովելու նկատառումներից ելնելով: Հարկավոր է հաշվի առնել նաև այն, որ ադրբեջանական ապրիլյան ագրեսիան, ըստ էության, լեգիտիմացրեց Արցախի ներկա սահմանները:
Հարկավոր է հաշվի առնել այն, որ հակամարտության կողմերը տարբեր եղանակով են տեսնում լուծումը: Փոխհամաձայնությունը հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը հրաժարվի ագրեսիվ-ծավալապաշտական նկրտումներից՝ ընդունելով արցախահայության ինքնորոշման արդյունքը՝ Արցախ պետության գոյությունը: Սա՛ է մեր երկու ժողովուրդների միջև խաղաղ գոյակցության բանաձևը:
10. Ազատ և արժանապատիվ քաղաքացի ունենալը հայկական զույգ պետությունների անվտանգության ապահովման հիմնական գրավականն է: Հայաստանակենտրոն բոլոր ուժերն իրենց ջանքերը պետք է ներդնեն ներքին կյանքում դրական փոփոխությունների հասնելու և այդ որակի քաղաքացիներից բաղկացած հասարակություն ձևավորելու համար»։

Сейран Оганян обратился к теме Карабахского конфликта
Бывший министр обороны РА Сейран Оганян оставил запись на свой странице в «Facebook», в которой обратился к теме Карабахского конфликта. В ней говорится:
«Дорогие соотечественники, боевые товарищи, соратники и единомышленники,
По моему глубокому убеждению, любой деятель, подающий в Армении заявку на политическую деятельность, обязан в первую очередь высказать свою позицию относительно имеющего важнейшее значение для безопасности региона Карабахского конфликта, который по своей сущности является краеугольным для нашего народа и государства вопросом. В связи с этим хочу представить свою принципиальную позицию – четко и без экивоков.
1. Армения обязана найти формулу достойного мира с соседями, в том числе с Азербайджаном. Для этой цели нужно использовать ресурсы и усилия нашего государства и всего армянского народа. 10-миллионное армянство в состоянии обеспечить развитие и безопасность Армении и Арцаха. Осознание этого, как и обусловленная этим деятельность существенно повышают наш вес на Южном Кавказе и мире в целом. В этом направлении нужно провести колоссальную работу, и, конечно, есть люди и круги, которые могут это реализовать.
2. Цену миру лучше всего знают военные и прошедшие боевой путь люди. Мы больше всего хотим мира.
Для развития страны и достижения достойного мира нужно выработать новую формулу – с учетом фактора постоянной внешней угрозы, региональных и мировых развитий, различных интересов мировых центров силы и их столкновения, а также подходы стран нашего региона по интеграции в различные системы безопасности. Итак, нужно быть на чеку, так как вопросы безопасности в нашем регионе будут стоять остро еще долго.
3. Вопрос Арцаха является не препятствием на пути к развивающейся и безопасной армянской государственности, а наоборот. Мнение, что Армения не может развиваться без скорейшего решения карабахского вопроса, фундаментально ошибочно или является следствием откровенного заблуждения. Оно не только далеко от реальности (в условиях неурегулированного конфликта мы долгие годы имели двузначный экономический рост, а также фиксировали иммиграцию), но и напрямую ослабляет позиции Армении в переговорном процессе.
Нужно не скорейшим «решением» вопроса Арцаха любой ценой обеспечивать развитие Армении, а развитием Армении – решение вопроса Арцаха и обеспечение долгосрочного мира. И поскольку это является общеармянским вопросом, то, образно говоря, нельзя решать проблемы одного брата за счет другого. Мы должны отстоять с такими трудом и кровью приобретенные победу и независимость.
4. Наши односторонние уступки или поспешные и необоснованные «взаимные уступки» приведут не к обеспечению мира, а повышению вероятности возобновления войны, и тогда мы получим неблагоприятные в военном плане исходные позиции.
5. Минская группа ОБСЕ, отдельные государства, в первую очередь Россия, и международное сообщество осуществляют важнейшую посредническую миссию, пытаясь найти формулу мирного урегулирования. Считаю, что ключи к урегулированию карабахского вопроса находятся в Ереване и Степанакерте, которые должны найти вариант соглашения с Баку. НКР, как полноценная сторона конфликта, должна добиться международного признания своей субъектности.
6.Урегулирование Карабахского конфликта и достойный мир обеспечат не только межгосударственные соглашения, но и баланс сил между сторонами конфликта. Полагаясь в вопросах безопасности на свои силы, нужно развивать отношения с союзниками и партнерами, что возможно лишь с повышением роли и авторитета собственной страны.
7. Для существенного повышения уровня безопасности Армении и Арцаха и выступления в переговорном процессе с позиций сильного нужно сформировать развивающуюся и конкурентоспособную экономическую систему. Наша страна должна выйти из сегодняшней ловушки экономических отношений и встать на путь стабильного развития, в стране должны утвердиться атмосфера терпимости и справедливой конкуренции и реальный прогресс во всех сферах жизни. Должна существовать сформированная на основе реального вотума и пользующаяся широким народным доверием власть.
8. Единственными гарантами безопасности Армении и Арцаха являются наши солдаты и офицеры – армянская армия. Армия не должна рассматриваться как тяжелое бремя на плечах государства и наших граждан. Важнейшей обязанностью политической и экономической элиты государства является продолжение развития экономики страны с опорой на армию, построенной на основе высоких технологий и современных достижений.
Армянские вооруженные силы в 1994 году принудили противника к прекращению огня и впоследствии вновь выполняли эту функцию, но хотелось бы особо отметить, что принуждение к миру – намного более широко понятие, и в этом вопросе армия является лишь одним из важнейших факторов. Не менее важна работа экономической, дипломатической и других систем, которая также выполняет превентивную и сдерживающую аппетит противника роль.
9. Я верю, что Карабахский конфликт может быть урегулирован посредством переговоров, мирным путем. Мы можем достичь взаимного с Азербайджаном согласия, и в этом направлении нужно работать. Пока между конфликтующими сторонами не сформируется атмосфера взаимного доверия, трудно ожидать предметного прогресса в переговорном процессе.
В рамках взаимного согласия действительно могут быть взаимные уступки, основанные исключительно на оценках экспертов военной и других сфер. Однако находящиеся на данный момент в обращении «компромиссные» сценарии нелогичны и неприемлемы, тем более что Баку не заявляет о каких либо уступках со своей стороны и занимает агрессивную позицию, что представляет для нас угрозу. Не замечать этой угрозы означает заниматься самообманом.
Нынешние границы Арцаха сформировались в результате противостояния двум азербайджанским агрессиям, исходя из соображений обеспечения необходимой глубины обороны – для гарантии безопасности армян Арцаха. Нужно учитывать также, что апрельская азербайджанская агрессия, по сути, легитимировала нынешние границы Арцаха.
Кроме того, учитывать нужно и то, что стороны конфликта видят его решение различными путями. Взаимное согласие будет возможно лишь тогда, когда Азербайджан откажется от агрессивно-экспансионистских намерений, признав результаты самоопределения армян Арцаха – существование государства Арцах. Такова формула мирного сосуществования наших народов.
10. Обладание свободным и достойным гражданином является основным залогом обеспечения безопасности двух армянских государств. Все государственно-ориентированные силы должны приложить свои усилия для достижения позитивных изменений в жизни внутри страны и формирования общества, состоящего из граждан подобного качества».