Դևիդ Քեմերոնը կարող է ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնել
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը համարվում է ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին հավակնող հիմնական թեկնածուներից մեկը։ Այս մասին հայտնում է «Daily Mail»–ը՝ անանուն պաշտոնյաներին հղումով։
ՆԱՏՕ–ի աղբյուրների տվյալներով՝ Բրիտանիան ուժեղ դիրք է զբաղեցնում դաշինքում՝ որպես «խոշոր ու ռազմական պլանում առավել նշանակալից երկիր ԱՄՆ–ից հետո»։ Բացի այդ, Բրիտանիան փորձում է առավել ակտիվ դեր խաղալ դաշինքում ԵՄ կազմից դուրս գալուց հետո։
Քեմերոնին մոտ կանգնած պաշտոնյաների խոոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան միայն կշահի քաղաքական մրցասպարեզ վերադառնալուց հետո։ Նշվում է, որ նախկին վարչապետը պատրաստ է դիտարկել այդ հնարավորությունը։
«Մենք պետք է դեր գտնենք նրա համար և համոզենք նորից պայքարել հանուն Բրիտանիայի»,– մեջբերում է թերթը Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի կաբինետի անդամներից մեկի խոսքը։

Дэвид Кэмерон может занять пост генсека НАТО
Бывший премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон считается одним из главных претендентов на пост генерального секретаря НАТО. Об этом пишет «Daily Mail» со ссылкой на неназванных чиновников.
По словам источников в НАТО, Британия занимает сильную позицию в альянсе, поскольку «является крупнейшей и наиболее значимой страной в военном плане» после США. Также страна стремится играть более активную роль в альянсе после выхода из состава ЕС.
Чиновники, близкие к Кэмерону, заявили, что Великобритания только выиграет от его возвращения на политическую арену. Также они отметили, что экс-премьер готов рассмотреть такую возможность.
«Мы должны найти для него роль – он может предложить очень многое, и убедить его вновь сражаться за Британию», – приводит газета слова одного из членов кабинета премьер-министра Британии.