ՌԴ ԱԳՆ-ն առաջարկում է ՌԴ–ից 35 ամերիկացի դիվանագետի արտաքսել (տեսանյութ)
Ի պատասխան կիբերհարձակումների հետ կապված ԱՄՆ–ի սահմանած պատժամիջոցների՝ ՌԴ ԱԳՆ–ն նախագահ Վլադիմիր Պուտինին առաջարկել է երկրից 35 ամերիկացի դիվանագետի արտաքսել: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
Ըստ նրա՝ անհրաժեշտ է արտաքսել Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատան 31 աշխատակցի և Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող գլխավոր հյուպատոսության 4 դիվանագետի, բայց կոնկրետ անունները նա չի նշել:
Բացի այդ, ՌԴ ԱԳՆ-ն առաջարկում է արգելել ամերիկացի դիվանագետներին օգտվել Սերեբրյաննի Բորում գտնվող դեսպանատան ամառանոցից և Մոսկվայի Դորոժնայա փողոցում գտնվող պահեստից:

МИД РФ предложил Путину выслать из России 35 американских дипломатов (видео)
МИД России предлагает президенту Владимиру Путину выслать из страны 31 сотрудника посольства США и 4 сотрудников американского генконсульства в Санкт-Петербурге, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров. Об этом сообщает РИА «Новости».
Кроме того, по словам Лаврова, предложено запретить американцам пользоваться их дачей в Серебряном бору в Москве и складом на улице Дорожная.
«Рассчитываем, что эти предложения будут рассмотрены в самом оперативном порядке», – отметил глава МИД.
Ранее США ввели новые санкции против России, обвинив спецслужбы и частных лиц во «вмешательстве в выборы», кроме того американские власти объявили, что страну должны покинуть 35 российских дипломатов, которых Барак Обама назвал «работниками российской разведки».