Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին կգործարկվի 2017-ին
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին կգործարկվի արդեն 2017թ.-ին։ Այս մասին, «Միլլեթի» փոխանցմամբ, հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլու Անկարայում իր վրաց գործընկեր Միխայիլ Ջանելիձեի հետ հանդիպմանը։
Չավուշօղլուի խոսքով՝ երկաթուղով բեռնափոխադրման տարեկան առավելագույն ծավալը կարող է հասնել 17 մլն տոննայի, սակայն նախնական ժամանահատվածում այդ թիվը կկազմի մոտ 6.5 մլն: Թուրք նախարարը նաև նշել է, որ իր երկիրն աջակցում է Վրաստանի և Եվրամիության միջև վիզային ռեժիմի չեղարկման, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու գործընթացներին:
Հիշեցնենք՝ երկաթուղու կառուցումը մեկնարկել է 2007թ.-ին` ադրբեջանա-վրաց-թուրքական միջպետական համաձայնագրի շրջանակում:

Открытие железной дороги Баку-Тбилиси-Карс ожидается в 2017 году
В 2017 году ожидается открытие железной дороги Баку-Тбилиси-Карс. Об этом сообщил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу в ходе встречи в Анкаре со своим грузинским коллегой Михаилом Джанелидзе, передает агентство «Anadolu».
По словам Чавушоглу, максимальный объем грузоперевозок по коридору БТК прогнозируется на уровне 17 миллионов тонн в год. На начальном этапе этот показатель будет находиться на уровне 1 миллиона пассажиров и 6,5 миллиона тонн грузов.
Он также заявил, что Турция выступает за скорейшую реализацию договоренностей по упрощению визового режима между ЕС и Грузией и всецело поддерживает процесс вступления Грузии в НАТО.
Отметим, что что ввод железной дороги БТК в эксплуатацию с 2014 года неоднократно откладывался из-за ряда проблем финансового, технического, а также политического характера.