Թալիբների կողմից գերեվարված ամերիկացի պրոֆեսորը օգնություն է խնդրել Թրամփից
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփին օգնության խնդրանքով դիմել է Աֆղանստանում թալիբների կողմից գերեվարված 60–ամյա ամերիկացի պրոֆեսոր Քևին Քինգը։ Նրան և իր ավստրալացի գործընկեր Ջոն Ուիքսին առևանգել էին Քաբուլում Ամերիկյան համալսարանի կամպուսից։
«YouTube»–ում թալիբները հրապարակել էին գերիների տեսանյութը, որն արված է եղել 2017թ. հունվարի 1–ին։ Այս մասին հաղորդում է РИА «Новости»–ն։
Տեսանյութում Քևին Քինգը հայտարարել է «Թալիբան» ահաբեկչական շարժման պահանջները. «Նրանք պահանջում են Բահրամի բանտերից ազատ արձակել իրենց մի քանի կողմնակիցներին պատանդների բաց թողնելու դիմաց»։
«Դո՛նալդ Թրամփ, ես խնդրում եմ ձեզ, ամեն ինչ ձեր ձեռքերում է։ Խնդրում եմ, բանակցեք թալիբների հետ»,– դիմել է նա ԱՄՆ 45–րդ նախագահ Թրամփին։

Плененный талибами американский профессор попросил помощи у Трампа
За помощью к Дональду Трампу обратился плененный талибами в Афганистане 60-летний американский профессор Кевин Кинг. Он и его австралийский коллега Джон Уикс были похищены из кампуса Американского университета в Кабуле.
В «YouTube» талибы опубликовали видеозапись заложников, которая была сделана 1 января 2017 года, сообщает РИА «Новости». Кевин Кинг озвучил на нем требования боевиков движения «Талибан»: они требуют отпустить из тюрьмы в Баграме в обмен на заложников нескольких своих сторонников.
«Дональд Трамп, я прошу вас, всё в ваших руках. Прошу вас, вступите в переговоры с талибами», – обратился он к избранному 45-м президентом США Трампу.
Отмечается, что спецназ США в сентябре 2016 года уничтожил семерых талибов, но освободить двух заложников не смог.