Օբաման 1 տարով երկարացրել է հակառուսական պատժամիջոցները
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման 1 տարով երկարացրել է հակառուսական պատժամիջոցները, որոնք սահմանվել էին Ուկրաինայի ու Ղրիմի իրադրության առնչությամբ։
Ինչպես ասվում է նախագահի կարգադրության մեջ, «Ռուսաստանի գործողությունները շարունակում են անսովոր ու արտակարգ սպառնալիք լինել ԱՄՆ անվտանգության ու արտաքին քաղաքականության համար»։
ՌԴ նկատմամբ սահմանափակող միջոցներ կիրառելու մասին Օբամայի առաջին կարգադրությունը 2014–ի մարտի 6–ին էր։ Պատժամիջոցները երկարաձգվել են 2015–ի մարտի 4–ին և 2016–ի մարտի 2–ին։ «Սև ցուցակում» են հայտնվել ռուս բարձրաստիճան քաղաքական գործիչներ, պաշտոնական դեմքեր, ընկերություններ, կորպորացիաներ, բանկեր։

Обама продлил на год санкции против России‍
Президент США Барак Обама на год продлил санкции против России, введённые из-за ситуации в Крыму и на Украине, передает «Life».
Как говорится в распоряжении президента, действия России «продолжают представлять необычайную и чрезвычайную угрозу национальной безопасности и внешней политике США».
Напомним, что впервые указ об ограничительных мерах в отношении России из-за ситуации на Украине был подписан Бараком Обамой 6 марта 2014 года. Санкции продлевались 4 марта 2015 года и 2 марта 2016 года. В список попали российские высокопоставленные политики, официальные лица, компании, корпорации и банки.