«Independent». Իսրայելը վախենում է, որ Թրամփը որոշ գաղտնիքներ կթռցնի բերանից Պուտինի մոտ
Իսրայելական լրատվամիջոցների պնդմամբ՝ Թել Ավիվը մտավախություն ունի, որ գաղտնի տեղեկատվություն կհոսի Մոսկվա, այնտեղից էլ՝ Թեհրան։ «The Independent»–ի տվյալներով՝ իսրայելական հետախույզներն ամերիկացի իրենց գործընկերներին խորհուրդ են տվել մի որոշ ժամանակ զերծ մնալ գաղտնի տեղեկատվությունը Վաշինգտոնին փոխանցելուց։
Բանն այն է, որ վերջին 15 տարվա ընթացքում ամերիկյան հետախուզության մոտ միանգամայն գաղտնի իսրայելական տեղեկատվություն է կուտակվել, որը կարող է ջրի երես դուրս գալ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալությունից հետո։ Վերջինը լավ հարաբերություններ ունի ՌԴ առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որն էլ իր հերթին լավ լեզու է գտնում իրանական իշխանությունների հետ։
Իսրայլեցի լրագրող Ռոնեն Բերգմանի խոսքով՝ Պուտինը Թրամփին ճնշելու լծակ ունի, և վերջերս կայացած ամերիկացի ու իսրայելցի հետախույզների գաղտնի հանդիպմանն ամերիկացիները նախազգուշացրել են իրենց իսրայելցի գործընկերներին զգույշ գործելու մասին։

Израиль боится, что Трамп разболтает секреты Путину – «Independent»
Израильские СМИ утверждают, что Тель-Авив опасается утечки засекреченной информации в Москву, а оттуда в Тегеран. По данным издания «The Independent», израильские разведчики посоветовали американским коллегам временно не передавать тайную информацию в Вашингтон.
Дело в том, что за последние 15 лет у американской разведки накопилась совершенно секретная израильская информация, которая может быть скомпрометирована после инаугурации Дональда Трампа. Избранный президент известен своим хорошим отношением к России и президенту Путину, который ладит с иранскими властями.
По словам израильского журналиста Ронена Бергмана, недавно состоялась тайная встреча американских и израильских разведчиков. Источники сообщили журналисту, что у Путина есть «рычаг давления» на Трампа, и что американцы предупредили своих израильских коллег о том, что следует «быть осторожными».