ԱԺ ընտրություններն ապրիլի 2–ին նշանակվել են օրենքի խախտմամբ. ինչ են պարզաբանում ԿԸՀ–ից և ՍԴ–ից
ՀՀ ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության փոխնախագահ Էլինար Վարդանյանը երեկ իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում էր կատարել՝ անդրադառնալով ԱԺ հերթական ընտրությունների նշանակման կարգին։ Մասնավորապես, նա ընդգծել էր, որ ԱԺ հերթական ընտրությունները ապրիլի 2-ին նշանակելը հակասում է Սահմանադրությանը:
Խնդրի վերաբերյալ պարզաբանում ստանալու նպատակով «7օր»–ը կապ է հաստատել ԿԸՀ–ի մամլո խոսնակ Հերմինե Հարությունյանի հետ, ով նշել է, որ ԱԺ ընտրությունները ապրիլի 2–ին են նշանակվել Սերժ Սարգսյանի հրամանագրի համապատասխան։
Նույն հարցի շուրջ զրուցել ենք նաև Սահմանադրական դատարանի մամուլի քարտուղար Հովհաննես Պապիկյանի հետ։ Նրա խոսքով՝ իր համար նույնպես զարմանալի է ընտրություններն այդ օրը նշանակելը։
–Ինձ համար այդ օրը շատ տխուր օր է՝ կապված ապրիլյան պատերազմի հետ։ Ես այս ամենը ասում եմ որպես քաղաքացի Հովհաննես Պապիկյան, այլ ոչ թե ՍԴ մամլո քարտուղար։ Կրկնում եմ, որ այն ինձ համար շատ տխուր օր է, իսկ ընտրությունը պետք է ուրախություն լինի, տոն լինի,–ասել է Պապիկյանը։

Выборы НС назначили на 2 апреля с нарушением закона: ЦИК и КС дают разъяснения
Председатель Комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам, вице-председатель партии «Консолидация» Элинар Варданян накануне оставила на своей странице в «Facebook» запись, в которой обратилась к порядку назначения очередных выборов НС. В частности, она подчеркнула, что проведение выборов НС 2 апреля противоречит Конституции РА.
За разъяснениями по данному вопросу «7or» связался с пресс-секретарем Центризбиркома РА Эрмине Арутюнян, которая отметила, что дата проведения выборов НС (2 апреля) назначена в соответствии с указом Сержа Саргсяна.
Комментарий в беседе с изданием дал также пресс-секретарь Конституционного суда РА Ованнес Папикян. По его словам, назначение выборов НС на 2 апреля вызывает удивление и у него самого.
«Для меня этот день очень грустный, связан с апрельской войной. Я говорю это как гражданин Ованнес Папикян, а не как пресс-секретарь КС. Повторю, что этот день для меня очень печальный, а выборы должны быть чем-то радостным, праздником», – сказал он.