Ֆիյոն. «Եվրոպան ՌԴ հետ լավ հարաբերությունների կարիք ունի»
Եվրոպայի ապագան կախված է Ռուսաստանի հետ ապագա հարաբերություններից, և այդ հարաբերություններն անհրաժեշտ է վերականգնել։ «Monde» թերթին տված հարցազրույցի ժամանակ նման կարծիք է հայտնել Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ, այժմ երկրի նախագահի թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը։
Ֆիյոնի խոսքերով՝ Ռուսաստանն այն երկիրն է, որը չունի ժողովրդավարական ավանդույթներ, սակայն ունի միջուկային զենք։
«Այնպես որ, 2 տարբերակ կա՝ կա՛մ մենք փորձում ենք համաձայնության գալ Ռուսաստանի հետ, կա՛մ ընդդիմանում ենք։ Ո՞վ կցանկանա կոնֆլիկտ Ռուսաստանի հետ»,–կարծում է քաղաքական գործիչը։
«Բացի այդ, մեզ անհրաժեշտ է նոր տնտեսական համագործակցություն Ռուսաստանի հետ։ Եվ վերջապես, ես առաջարկում եմ անցկացնել Եվրոպա–Ռուսաստան կոնֆերանս՝ Եվրոպայում անվտանգության նոր պայմանների հարցով»,–հավելել է Ֆիյոնը։

Европе нужны хорошие отношения с Россией – Франсуа Фийон
Будущее Европы зависит от дальнейших отношений с Россией, и эти отношения необходимо восстанавливать, считает бывший премьер-министр Франции, кандидат в президенты страны Франсуа Фийон. Об этом он рассказал в интервью газете «Monde».
По словам Фийона, Россия – страна, которая не имеет демократических традиций и обладает ядерным оружием. Так что «есть два варианта: либо мы пытаемся достигнуть согласия с Россией, или мы ей противостоим».
«Кто может захотеть конфликта с Россией? Наивно полагать, будто бы согнуть российский народ можно было бы при помощи экономических санкций», – считает политик.
Фийон выразил уверенность в том, что отношения с Россией нужно восстанавливать, что потребует разрешения украинского вопроса.
«Киев, как и Москва, должен соблюдать Минские соглашения. Во вторую очередь нам нужно новое экономическое партнерство с Россией. И наконец, я предлагаю провести конференцию Европа-Россия по вопросу новых условий безопасности в Европе», – считает бывший французский премьер.