Մերկել. «Աշխարհը թևակոխում է նոր պատմական դարաշրջան»
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ աշխարհը թևակոխում է նոր պատմական դարաշրջան։ Այս մասին հաղորդում է «Reuters»–ը։
«Ես կարծում եմ, որ Գերմանիայի միավորումից, պատերազմի ավարտից քառորդ դար անց նոր պատմական դարաշրջանին հնարավոր է՝ փոխարինի մեկ ուրիշը»,– մեջբերում է Մերկելի խոսքերը գործակալությունը։
Նրա խոսքերով՝ հրապարակայնությունը, այլ ոչ թե պոպուլիզմը կամ մեկուսացումը լուծում կդառնա նման համաշխարհային խնդրի համար, ինչպիսին գլոբալիզացիան է։
«Մենք ոչինչ չենք ստանա՝ փորձելով լուծել խնդիրը պոպուլիզմի կամ բևեռացման ճանապարհով։ Մենք պետք է ցույց տանք, որ հավատարիմ ենք մեր ազգի հիմնական սկզբունքներին»,–նշել է Մերկելը։

Мир вступает в новую историческую эпоху – Меркель
Канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что мир вступает в новую историческую эпоху. Об этом сообщает «Reuters».
«Я думаю, что спустя четверть века после объединения Германии, окончания Холодной войны, новую историческую эру, возможно, сменит другая», – приводит агентство слова Меркель.
По её словам, открытость, а не популизм или изоляция станет решением таких мировых проблем, как глобализация.
«Мы ничего не получим, пытаясь решить проблемы путем поляризации и популизма. Мы должны показать, что придерживаемся основных принципов нашей нации», – отметила Меркель.