Թրամփը կարող է արգելել փախստականների մուտքն ԱՄՆ
ԱՄՆ–ի նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփը մոտ ժամանակներս կարող է ստորագրել փախստականների և Աֆրիկայի ու Մերձավոր Արևելքի քաղաքացիների՝ ԱՄՆ մուտք գործելու ժամանակավոր արգելքի հրամանը։ Այս մասին հաղորդում է «Reuters»–ը՝ հղում անելով Կոնգրեսի աղբյուրներին։
Արգելքը տարածվելու է բոլոր փախստականների վրա, այդ թվում՝ կրոնական փոքրամասնությունների այն ներկայացուցիչների, որոնք ոտնձգություններ են կիրառում հայրենիքում։ Այն գործելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի սահմանվել վերահսկողության ավելի խիստ համակարգ։
Հայտնի է, որ առաջին հերթին արգելվելու է երկիր մուտք գործել Սիրիայի, Իրաքի, Իրանի, Լիբիայի, Սոմալիի և Եմենի բնակիչներին։ Այդ երկրների քաղաքացիներին Պետդեպը չի տրամադրելու մուտքի արտոնագրեր, իսկ սահմանապահ ծառայությունները չեն թողնելու մուտք գործել նրանց, ովքեր ստացել են վիզա նախքան Թրամփի հրամանը։

Трамп может запретить въезд беженцев в США
Новый президент США Дональд Трамп в ближайшее время может подписать распоряжение о временном запрете на въезд в страну беженцев и граждан ряда стран Ближнего Востока и Африки, передает «Reuters» со ссылкой на источники в Конгрессе США.
Запрет коснется не всех беженцев, в частности, он не затронет религиозные меньшинства, испытывающие притеснения на родине. Он будет действовать до того момента, когда будет введена более жесткая система контроля.
Известно, что в первую очередь въезд будет запрещен для жителей Сирии, Ирака, Ирана, Ливии, Сомали, Судана и Йемена. Гражданам этих стран Госдеп не сможет выдавать визы, а пограничные службы не будут впускать тех, кто получил визы до распоряжения Трампа, сообщили источники.
Помимо этого источники ожидают подписания указов об охране границ, начале строительства стены на границе с Мексикой и мерах по ограничению количества нелегальных мигрантов, которые уже находятся на территории США.