ԻԼԻՊ–ի գլխավոր դահճին ծուղակն են գցել ու ոչնչացրել
Իրաքում ոչնչացվել է գրոհային Աբու Սայիֆը, որն «Իսլամական պետության» գլխավոր դահիճն էր համարվում։ Ասյ մասին հայտնում է «Daily Mail»–ը՝ տեղական ԶԼՄ–ին հղումով։
Երկրի անվտանգության ուժերի աղբյուրն իրաքյան լրատվամիջոցներից մեկին հայտնել է, որ գրոհայինին ծուղակն են գցել Մոսուլի արևմուտքում՝ ալ Դավասի շրջանում, և գլխատել։ Մեկ այլ տեղեկատվությամբ՝ Սայաֆը գնդակահարվել է դավադրության արդյունքում։ Իսլամականին ոչնչացրել են Իրաքում գործող անհայտ արմատական խմբավորման անդամները։
ԻԼԻՊ–ի ամենաարյունարբու զինյալը հաճախ էր նկարահանվում խմբավորման տարածած քարոզչական տեսանյութերում։ Նշվում է, որ նա գլխատել է առնվազն 100 մարդու, և ղեկավարում էր Նայվանի շրջանի ահաբեկիչների շտաբը։ «Աբու սայյաֆ» բառակապակցությունը թարգմանվում է «թրերի արքա»։

Главного палача ИГ заманили в ловушку и уничтожили
В Ираке ликвидирован боевик Абу Сайяф, которого называли главным палачом террористической группировки «Исламское государство», сообщает «Daily Mail» со ссылкой на местные СМИ.
Источник в силах безопасности страны сообщил одному из иракских агентств, что боевика заманили в ловушку в районе аль-Даваса на западе Мосула и зарезали. По другой версии, Сайяф был расстрелян из засады. Уничтожение исламиста осуществили представители неизвестной радикальной группировки, действующей в Ираке.
Абу Сайяф считался одним из самых кровожадных боевиков и часто фигурировал в пропагандистских видео ИГ. Он лично обезглавил не менее 100 человек, а также возглавлял штаб террористов в провинции Найнава, отмечает издание.
Словосочетание «Абу сайяф» в переводе означает «король мечей». Аналогичное название имеет террористическая группировка, действующая на Филиппинах. Ее лидер Иснилон Тотони Хапилон в 2014 году присягнул на верность ИГ.