Սև ծովում ՆԱՏՕ-ն ռազմածովային զորավարժություններ է սկսում
Սև ծովի ջրատարածքի արևելյան հատվածում մեկնարկում են ՆԱՏՕ-ի «Ծովի վահան» ռազմածովային զորավարժությունները, որոնց կմասնակցեն 8 պետությունների ռազմածովային ուժեր՝ 2800 զինծառայող Բուլղարիայից, Կանադայից, Հունաստանից, Ռումինիայից, Իսպանիայից, ԱՄՆ-ից, Թուրքիայից և Ուկրաինայից, 16 նավ, մեկ սուզանավ և 10 ինքնաթիռ։
Այս մասին հայտնում է «korrespondent.net»–ը՝ Ռումինիայի ռազմածովային ուժերի մամլո ծառայության հայտարարությանը հղումով։
Վարժանքների ընթացքում կմշակվեն օդային, ստորջրյա և ցամաքային հարձակումների հետմղման ստանդարտ մեթոդներ։

В Черном море стартуют военно-морские учения НАТО
Военно-морские силы (ВМС) 8 государств примут участие в учениях НАТО «Щит моря» («Sea Shield»), в ходе которых будут отработаны стандартные методы отражения воздушных, подводных и наземных атак, сообщает пресс-служба ВМС Румынии.
В учениях будут задействованы 2,8 тыс. военнослужащих из Болгарии, Канады, Греции, Румынии, Испании, США, Турции и Украины, 16 надводных кораблей, одна подводная лодка и 10 самолетов.
Учения пройдут с 1 по 10 февраля в восточной части акватории Черного моря на площади в 80 тыс. кв. км.