Պան Գի Մունը հրաժարվել է առաջադրվել Հարավային Կորեայի նախագահի թեկնածու
Պան Գի Մունը, որը Նյու Յորքից վերադարձել է անցյալ ամիս՝ ավարտելով իր 10-ամյա ծառայությունը ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում, հրաժարվել է առաջադրվել Հարավային Կորեայի նախագահի թեկնածու: Այս մասին հայտնում է «Ռենհապը»։
Երբ կոռուպցիոն խոշոր սկանդալի հետեւանքով դեկտեմբերին Հարավային Կորեայի նախագահ Փակ Կըն Հեին իմպիչմենթ էր հայտարարվել, Պան Գի Մունն ակնարկել էր, որ պատրաստ է ջանքեր ներդնել՝ հանուն երկրի բարօրության, չնայած ՄԱԿ-ի բանաձեւերից մեկով՝ նախկին գլխավոր քարտուղարներին խորհուրդ չի տրվում հրաժարականից անմիջապես տետո պետական պաշտոններ զբաղեցնել:
Հարավային Կորեայում շատերը նրան նախագահի պոտենցիալ թեկնածու էին համարում, եթե նախագահական արտահերթ ընտրություններ անցկացվեին։
«Ես թողնում եմ իմ անկեղծ ցանկությունը՝ իմ ղեկավարությամբ հասնելու քաղաքականության մեջ փոփոխությունների եւ համախմբելու երկիրը»,- ասել է Պան Գի Մունը Սեուլում կայացած մամուլի ասուլիսում:

Пан Ги Мун отказался баллотироваться в президенты Южной Кореи
Бывший генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун отказался баллотироваться в президенты Южной Кореи, сообщает РИА «Новости» со ссылкой на агентство «Рёнхап».
В прошлом месяце он вернулся из Нью-Йорка, завершив 10-летнюю службу на посту генерального секретаря ООН. Многие в Южной Корее видели в нем потенциального кандидата в президенты в случае проведения досрочных выборов.
«Я оставляю свое чистое желание достичь перемен в политике под моим руководством и сплотить страну», – приводит агентство слова Пан Ги Муна с пресс-конференции в Сеуле.
Как отметил Пан Ги Мун, он «крайне разочарован закостенелой позицией и узколобым эгоизмом» политиков. «Я пришел к выводу, что идти с ними одной дорогой не имеет смысла», – сказал Пан Ги Мун.