ԱՄՆ–ն արտաքսել է ավելի քան 20 տարի նահանգներում ապրող Մեքսիկայի քաղաքացուն
Մեքսիկայի իշխանությունները կոչ են արել իրենց քաղաքացիներին զգուշություն ցուցաբերել այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ–ն արտաքսել է Մքեսիկայի քաղաքացուն, ով ավելի քան 20 տարի ապրել է նահանգներում։ Այս մասին փոխանցում է BBC–ին։
Մեքսիկայի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Գվադելուպե Գարսիա դե Ռեյոսի արտաքսումը համարվում է ԱՄՆ–ում փախստականների համար «նոր իրականության» պատկերը։
«Այդ պատճառով էլ ԱՄՆ–ում բնակվող բոլոր մեքսիկացիներին կոչ է արվում զգուշության միջոցներ ձեռնարկել և կապի մեջ գտնվել մոտակա հյուպատոսության հետ՝ անհրաժեշտության դեպքում օգնություն ստանալու նպատակով»,–ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։

США депортировали гражданку Мексики, прожившую в стране более 20 лет
Власти Мексики призвали граждан страны проявлять осторожность после того, как в США депортировали гражданку Мексики, прожившую в Штатах более 20 лет, передает ВВС.
МИД Мексики заявил, что депортация Гваделупе Гарсии де Рэйос является иллюстрацией «новой реальности» для мигрантов в США.
«По этой причине всем мексиканцам (живущим в США) рекомендовано принять меры предосторожности и находиться на связи с ближайшим консульством, чтобы в случае необходимости получить помощь», – говорится в сообщении ведомства.