ՌԴ ԱԳՆ–ն հրապարակել է ԻՊ ահաբեկիչների կողմից Փալմիրայի հնագույն հուշարձանների ոչնչացման տեսանյութը
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է տեսանյութեր, որոնք ապացուցում են «Իսլամական պետություն» խմբավորման ահաբեկիչների մասնակցությունը սիրիական Փալմիրայում մշակութային օբյկետների ոչնչացմանը։ Այս մասին, «Газету.Ru»–ի փոխանցմամբ, ասվում է գերատեսչության մամլո հաղորդագրության մեջ։
Ռուսական անօդաչու թռչող սարքն արձանագրել է Փալիմիրայի տեսարժան վայրերից մեկի՝ մ.թ.ա. 270թ. կառուցված հռոմեական ամֆիթատրոնի և տետրապիլոնի ճակատի՝ ահաբեկիչների կողմից ոչնչացվելու փաստը։
Նաև հաղորդվում է, որ անօդաչուներն արձանագրել են քաղաքի շրջանում ահաբեկիչների բեռնատար մեքենաների շարժի ակտիվացում։
«Դա վկայում է ԻՊ–ի՝ պայթուցիկ առաքելու մտադրության մասին, որպեսզի առավելագույն ձևով կարողանան ոչնչացնել մնացած հին ճարտարապետական հուշարձանները նախքան նահանջելը»,–նշել են ՌԴ ԱԳՆ–ում։

Опубликовано видео уничтожения боевиками ИГ античных памятников Пальмиры
Министерство обороны России опубликовало видеоматериалы, доказывающие причастность террористов экстремистской группировки «Исламское государство» к уничтожению культурных объектов в сирийской Пальмире. Об этом говорится в пресс-релизе ведомства, поступившем в «Gazeta.ru».
Российский дрон зафиксировал факт разрушения боевиками одних из главных достопримечательностей Пальмиры – фасада римского амфитеатра и тетрапилона, построенного в 270 году н. э.
Также сообщается, что российскими беспилотными средствами зафиксирована очередная активизация движения грузовых автомобилей террористов в районе города.
«Это свидетельствует о намерениях ИГ доставить взрывчатку, чтобы максимально разрушить остающиеся древние архитектурные памятники перед своим отступлением», – отметили в Минобороны РФ.