Ֆլինը թողել է Թրամփի՝ անվտանգության գծով խորհրդականի պաշտոնը
Ազգային անվտանգության գծով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խորհրդական Մայքլ Ֆլինը լքել է իր զբաղեցրած պաշտոնը։ Այս մասին հայտնում է CNN հեռուստաընկերությունը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
«Ես միտումնավոր չեմ տրամադրել ընտրված փոխնախագահին և ուրիշներին ոչ ամբողջական տեղեկատվություն ՌԴ դեսպանի հետ իմ կապերի մասին։ Ես անկեղծորեն ներողություն եմ խնդրել նախագահից և փոխնախագահից, և նրանք ընդունել են իմ ներողությունը»,–ասվում է Ֆլինի նամակում, որի պատճենը CNN-ի տրամադրության տակ է։
Ավելի վաղ «Վաշինգտոն փոսթը» և «Ասոշիեյթեդ պրեսը» տեղեկատվություն էին տարածել, որ ԱՄՆ­ի արդարադատության նախարարությունը նախազգուշացրել էր Սպիտակ տանը, որ Ֆլինն իրեն վարկաբեկող դրության մեջ է դրել Կրեմլի հետ շփումների պատճառով:
«Վաշինգտոն փոսթը» նաև հայտնել էր, որ Ֆլինը դեռ 2016–ի դեկտեմբերին ԱՄՆ–­ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կիսլյակի հետ հեռախոսով քննարկել է հակառուսական պատժամիջոցները: Նշվում է, որ Սպիտակ տանը ոմանք նախագահի ապագա օգնականի եւ ռուս դեսպանի բանակցությունները համարել են աննպատակահարմար եւ ոչ ճիշտ ազդանշան Մոսկվային առ այն, որ պատժամիջոցները կարող են թուլացվել։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։

Майкл Флинн покинул пост советника президента США по нацбезопасности
Советник президента США по национальной безопасности Майкл Флинн покинул занимаемый им пост. Об этом сообщает телеканал CNN со ссылкой на источники.
«Я ненамеренно предоставил избранному вице-президенту и другим неполную информацию о моих контактах с послом России. Я искренне извинился перед президентом и вице-президентом, и они приняли мои извинения», – говорится в письме Флинна, копией которого располагает CNN.
Сообщение о его отставке появилось после того, как стало известно, что министерство юстиции США предупредило администрацию Трампа в январе, что Флинн ввел в заблуждение должностных лиц администрации относительно его коммуникаций с российским послом и что он является «потенциально уязвимым для шантажа со стороны России».
По словам источников, Флинн подал в отставку вечером 13 февраля.
Отмечается, что отставка Флинна спустя менее чем месяц работы на посту советника делает его работу одной из «кратчайших» среди старших советников президента США в современной истории.