Հակառակորդը կիրառել է Դ-44 տիպի հրանոթներ, ականանետեր, նռնականետեր (լուսանկար)
Փետրվարի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների աճ:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը Դ-44 տիպի հրանոթներից, ականանետերից, նռնականետերից ու տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 85 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 800 կրակոց: Մասնավորապես, արևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է Դ-44 տիպի հրանոթ, 60 ու 82 միլիմետրանոց ականանետեր, ՀՀՆ-9 ու ՁՀՆ-7 տիպի նռնականետեր՝ ընդհանուր առմամբ արձակելով 21 արկ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը անհրաժեշտության դեպքում դիմել են պատասխան գործողությունների և վստահորեն իրականացրել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Противник применил пушку Д-44, минометы и гранатометы (инфографика)
16-го февраля и в ночь на 17 февраля на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения войск зафиксирован рост нарушений противником режима прекращения огня, сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
За указанный период азербайджанские ВС нарушили режим прекращения огня 85 раз, ведя обстрел из пушек типа Д-44, минометов, гранатометов и стрелкового оружия различного калибра.
В сторону армянских позиций было произведено более 800 выстрелов.
В частности, на восточном и северо-восточном направлениях азербайджанские ВС применили пушку типа Д-44, минометы калибра 60 и 82 мм, гранатометы типа СПГ-9 и РПГ-7, выпустив в общей сложности 21 снаряд.
Передовые подразделения Армии обороны при необходимости прибегали к ответным действиям, продолжив уверенное выполнение поставленной перед ними боевой задачи.