Այսօր Արցախում սահմանադրական հանրաքվե է
Առաջին Սահմանադրությունն ընդունելուց 11 տարի անց Արցախում դրվել է այն փոփոխելու հարցը։ Փետրվարի 20-ին անցկացվող սահմանադրական հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունի 102 757 քաղաքացի՝ 711-ով ավելի, քան 2015թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ:
ԼՂՀ հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը հայտնել է, որ հանրաքվեի մասնակցելու հնարավորություն ունի Արցախի Հանրապետության բնակչության 69 տոկոսը: Հանրապետության ողջ տարածքն ընդգրկում է 11 ընտրատարածք` յուրաքանչյուրում 8000-9000 ընտրողներով: Կազմավորվել է 280 տեղամասային հանձնաժողով, որոնցից մեկը՝ Երևանում, իսկ մյուսը՝ քրեակատարողական հիմնարկում:
Սահմանադրության հանրաքվեին դիտորդական առաքելություն է իրականացնելու 30-ից ավելի երկրներից ժամանած 104 միջազգային և 103 տեղական դիտորդներներ, ԶԼՄ-ների 80-ից ավելի ներկայացուցիչներ:

В Арцахе проходит референдум по конституционным изменениям
Сегодня в Арцахе проходит референдум по конституционным изменениям. Граждане республики смогут проголосовать с 08:00 до 20:00.
Право на участие в референдуме имеют 102 757 граждан, то есть на 711 больше, чем во время парламентских выборов 2015 года. Возможность участвовать в референдуме по Конституции имеют 69% населения Республики Арцах.
Референдум пройдет на всей территории республики, которая охватывает 11 избирательных округов – в каждом по 8000-9000 избирателей. Создано 280 участковых комиссий по референдуму, одна из которых находится в Ереване – для обеспечения права на референдум граждан НКР, находящихся в Армении, 1 – в уголовно-исполнительном учреждении.
За ходом голосования будут следить 104 международных наблюдателя из более чем 30 стран. Кроме того, зарегистрированы 103 местных наблюдателя, более 80 представителей СМИ.