Շվեդիայի 300 քաղաքացի միացել է ԻԼԻՊ–ին
Շվեդիայի 300 քաղաքացի միացել է ԻԼԻՊ–ին, 150-ն էլ՝ վերադարձել։ «Ռադիո Շվեդիայի» հետ հարցազրույցում նման թվեր է նշել երկրի անվտանգության ոստիկանության (Գլխավոր ոստիկանական վարչության՝ ահաբեկչությանը հակազդող կառույց) գլխավոր տնօրեն Անդերս Տուրնբերգը։
«Շվեդիայում գործում է մի ցանց, որը երիտասարդությանը կոչ է անում միանալ նրանց (Սիրիայի և Իրաքի ահաբեկիչներին)։ Դա տեղի է ունենում մշտապես»,–ասել է Տուրնբերգը։
Նրա խոսքով՝ մեծանում է նաև նրանց թիվը, որոնք ծածուկ աջակցում են ԻԼԻՊ–ին Շվեդիայում՝ նաև ֆինանսավորելով ահաբեկիչներին արտասահմանից։ Այդկերպ, նրա խոսքով, ճիշտ չէր լինի ասել, որ իսլամական ծայրահեղականությունը երկրում թուլանում է։

300 граждан Швеции уехали в ИГ – полиция
300 граждан Швеции уехали в ИГ, 150 уже вернулись. Об этом в интервью «Радио Швеции» заявил генеральный директор полиции безопасности (профильная структура контрразведки, защиты конституционного строя и противодействия терроризму) Андерс Турнберг, передает «Life».
«Существует своего рода разветвлённая сеть в Швеции, которая призывает молодёжь присоединиться к их деятельности. Это происходит постоянно», – отметил он.
По словам Турнберга, растёт и число тех, кто втайне поддерживает ИГ в Швеции, в том числе финансируя действия террористов за рубежом. Таким образом, отмечает он, было бы неверно говорить, что исламский экстремизм в стране идёт на спад.