Թրամփի վարչակազմը չի բացառում ԿԺԴՀ–ի դեմ ռազմական ուժի կիրառումը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը դիտարկում է Փհենյանի դեմ ԱՄՆ հնարավոր քայլերը և չի բացառում ռազմական ուժի կիրառումը։ Այս մասին հայտնում է WSJ–ը։
Սպիտակ տան ռազմավարության քննարկման ժամանակ ԿԺԴՀ–ի դեմ ռազմական ուժ կիրառելու հնարավորությունից զատ՝ դիտարկվել է նաև այդ երկրում «ռեժիմի փոփոխության» հնարավորությունը։
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ կխանգարի Փհենյանին ավարտել միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների ստեղծումը, որոնք ունակ են հասնելու մինչև ԱՄՆ–ի ափեր։ Հյուսիսային Կորեան հավաստիացրել էր, որ այդ հրթիռի մշակումը վերջին փուլում է։
CNN–ի փոխանցմամբ՝ Թրամփը Վաշինգտոնի համար ամենամեծ անմիջական սպառնալիք է տեսնում հենց ԿԺԴՀ–ից։
Ավելի վաղ հյուսիսկորեացի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը հայտարարել էր, որ իր երկիրը կամրապնդի իր ռազմական պոտենցյալը, եթե ԱՄՆ–ը չդադարեցնի իր «արգեսիվ քաղաքականությունը»։

Администрация Трампа не исключает применения военной силы в отношении КНДР
Администрация президента США Дональда Трампа изучает в настоящий момент возможные шаги в отношении Пхеньяна и не исключает применения против КНДР военной силы. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на газету «The Wall Street Journal».
По ее данным, в ходе обсуждения стратегии Белого дома по отношению к КНДР рассматривается в том числе возможность применения военной силы, а также смена режима в этой стране.
В связи с этим газета напоминает, что Трамп ранее обещал помешать Пхеньяну завершить создание межконтинентальной баллистической ракеты (МБР), способной достичь берегов США. Как заявляют в КНДР, разработка такой ракеты находится уже на последней стадии.
Во вторник телеканал CNN сообщил со ссылкой на неназванного представителя американской администрации, что, по мнению Трампа, именно Пхеньян представляет «наибольшую непосредственную угрозу» для Вашингтона.