«Անկարայի հետ հարաբերությունների կայունացումն ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ»
Մոսկվայի և Անկարայի հարաբերությունների կայունացումն ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ։ Այս մասին, РИА «Новости»–ի փոխանցմամբ, ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը։
«Ռուսաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կայունացումը չարժե դիտարկել որպես մի գործընթաց, որը կարող է վնասել այլ պետությունների։ Ռուսաստանը չունի նման ծածուկ օրակարգ։ Մենք չենք ստեղծում քաղաքական կամ տնտեսական դաշինքներ՝ ուղղված երրորդ երկրների դեմ և ինչ–որ մեկի շահերին դիպչող»,–ասել է նախարարը։
Լավրովը հավելել է՝ Անկարայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը կնպաստի Անդրկովկասում խաղաղության, անվտանգության ու կայունության հաստատմանը։

Лавров: «Нормализация отношений с Анкарой не направлена против третьих стран»
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что нормализация отношений Москвы и Анкары не направлена против третьих стран, передает РИА «Новости».
«Нормализацию отношений между Россией и Турцией не стоит рассматривать как процесс, который может навредить другим государствам. У России нет скрытой повестки дня. Мы не строим политические или экономические альянсы, направленные против третьих стран и ущемляющие чьи-либо интересы», – сказал министр.
По словам Лаврова, российские власти убеждены, что вывод связей Турции и России из многомесячного кризиса повысит доверие и взаимопонимание в регионе.
«Рассчитываем, что поэтапное восстановление двусторонней кооперации с Анкарой пойдет на пользу миру, безопасности и стабильности в Закавказье», – добавил он.