Հարուցվել է քրեական գործ՝ Արթուր Սարգսյանի մահվան դեպքի առթիվ
ՀՀ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում հարուցվել է քրեական գործ՝ բժշկական կենտրոնում Արթուր Սարգսյանի մահվան դեպքի առթիվ։
Երևան քաղաքի բնակիչ, 1968թ. ծնված Արթուր Սարգսյանը 2017թ. մարտի 15-ին՝ ժամը 18:50-ին, «սպիտակ գծի օղակված ճողվածք» ախտորոշմամբ ընդունվել է «Արմենիա» բժշկական կենտրոն և ենթարկվել վիրահատության, որից ժամեր անց նույն բժշկական կենտրոնում արձանագրվել է նրա կենսաբանական մահը՝ սիրտ-անոթային անբավարարություն, բազմօրգանային անբավարարություն, թոքերի տոտալ այտուց ախտորոշմամբ: Նկատի ունենալով, որ նյութերում առկա են բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները ենթադրյալ ոչ պատշաճ կատարելու հետևանքով բուժվող հիվանդին անզգուշությամբ մահ պատճառելու՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
ՀՀ ՔԿ նախագահի հանձնարարությամբ ստեղծվել է քննչական խումբ, մշակվել է քննչական պլան։ Արսեն Սարգսյանը ճանաչվել է տուժողի իրավահաջորդ։
Արթուր Սարգսյանի մահվան պատճառները պարզելու համար նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, որի կատարմանը հնարավորություն կտրվի մասնակցելու տուժողի իրավահաջորդին և նրա ներկայացուցիչներին։ Տուժողի իրավահաջորդը և նրա ներկայացուցիչները միջնորդել են նախաքննական մարմնին փորձաքննությանը ներգրավել նաև միջազգային փորձագետներին։ Միջնորդությունը բավարարվել է, և ներկայումս քննարկվում է տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցիչների վկայակոչված միջազգային փորձագետներին՝ փորձաքննության կատարմանը մասնակից դարձնելու հարցը։
Փորձաքննության համար առգրավվել են ոչ միայն «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում Արթուր Սարգսյանի հիվանդության պատմագիրը, այլ նաև՝ շտապօգնության, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում, «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ առկա բժշկական փաստաթղթերը։

Возбуждено уголовное дело по факту смерти Артура Саркисяна
В Главном следственном управлении СК по расследованию особо важных дел возбуждено уголовное дело по факту смерти Артура Саркисяна, сообщает пресс-служба Следственного комитета республики.
Как отмечается в сообщении, житель Еревана 1968 года рождения Артур Саркисян 15-го марта в 18:50 поступил в медцентр «Армения» с диагнозом «грыжа белой линии живота». Ему была сделана операция, однако спустя несколько часов в той же больнице была констатирована его биологическая смерть с диагнозом «сердечно-легочная недостаточность, полиорганная недостаточность, тотальный отек легких».
С учетом того, что в документах присутствуют признаки причинения больному смерти по неосторожности в результате, предположительно, ненадлежащего исполнения своих должностных обязанностей со стороны предоставляющих медицинскую помощь и обслуживание лиц, возбуждено уголовное дело по части 2-й статьи 130-й («неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента или заражение его вирусом иммунодефицита человека») Уголовного кодекса Армении.
По распоряжению главы Следственного комитета создана следственная группа, разработан следственный план. Правопреемником пострадавшего признан Арсен Саркисян.
Для выяснения причин смерти Артура Саркисяна назначена судебно-медицинская экспертиза, на которой смогут присутствовать правопреемник пострадавшего и его представители, которые подали ходатайство в следственный орган о привлечении к экспертизе также международных экспертов. Ходатайство было удовлетворено, и в настоящее время вопрос о привлечении международных экспертов находится на стадии обсуждения.
Для проведения экспертизы были изъяты не только история болезни Артура Саркисяна, открытая в медцентре «Армения», но и медицинские документы о состоянии его здоровья из Скорой помощи, УИУ «Нубарашен» и УИУ "Больница для осужденных».