Սամվել Բաբայանի փաստաբանը հակադարձում է ՀՀ գլխավոր դատախազությանը
Քիչ առաջ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն է տարածել, ըստ որի՝ «Իգլայի» ներկրման գործով կասկածյալի դատավարական կարգավիճակում գտնվողները, այդ թվում՝ Սամվել Բաբայանը, ընդունել են իրենց առնչությունը նշված ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառությանը և տեղեկություններ հայտնել դրա հանգամանքների վերաբերյալ:
Բաբայանի փաստաբան Ավետիս Քալաշյանը միանշանակ պնդում է, որ դատախազության տարածած լուրը չի համապատասխանում իրականությանը և հանդիսանում է կամայական մեկնաբանություն:
«Ես տեղյակ եմ գործին առնչվող նյութերին և Բաբայանի ցուցմունքներին ու կարող եմ պնդել, որ նա չի ընդունել իրեն ներկայացրած մեղադրանքները և չկան հիմքեր, որոնք ապացուցում են իր առնչությունը «Իգլայի» պատմության հետ, և հետևաբար՝ նա չի կարող առնչություն ունենալ նշված ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության հետ: Դատախազությունը յուրովի է մեկնաբանել Բաբայանի ցուցմունքները և դրանք ներկայացրել որպես առնչություն: Բաբայանին ներկայացրած մեղադրանքները կոնկրետ հոդվածներ են և այդ հոդվածներից որևէ մեկով չկան հիմնավորումներ»,-«7օր»-ին ասել է փաստաբանը:
«Չե՞ք կարծում, որ խնդիրը պետք է դիտարկել քաղաքական հարթության մեջ» հարցին ի պատասխան՝ Քալաշյանը նշել է. «Հաշվի առնելով այն, որ իրավական հարթության մեջ Բաբայանին ներկայացրած մեղադրանքն անհիմն է, հարցը, նաև Բաբայանի համոզմամբ, բնականաբար, արդեն պետք է դիտարկել քաղաքական հարթության մեջ»:

Адвокат Самвела Бабаяна возражает Генпрокуратуре РА
Немногим ранее Генпрокуратура РА распространила заявление, согласно которому находящиеся в статусе подозреваемых по делу о ввозе «Иглы», в том числе Самвел Бабаян, признали свою причастность к незаконному обороту указанного оружия и сообщили информацию об обстоятельствах.
Адвокат Бабаяна Аветис Калашян однозначно настаивает, что распространенное прокуратурой сообщение не соответствует действительности и является произвольным толкованием.
«Я знаком с материалами дела и показаниями Бабаяна, и могу сказать, что он не признал выдвинутых ему обвинений. Нет также никаких оснований, которые доказывали бы его причастность к истории с «Иглой», поэтому он не может иметь какого-либо отношения к незаконному обороту указанного оружия. Прокуратура своеобразно истолковала показания Бабаяна, выдав их за причастность. Выдвинутые Бабаяну обвинения являются конкретными статьями, и ни по одной из них нет обоснований», – сказал в беседе с «7or» адвокат.
На вопрос о том, нужно ли рассматривать вопрос в политической плоскости, Калашян ответил: «Учитывая то, что выдвинутые Бабаяну обвинения в правовой плоскости безосновательны, вопрос, в том числе в представлении самого Бабаяна, уже нужно рассматривать в политической плоскости».