Ենթադրվում է, որ Սանկտ Պետերբուրգի ահաբեկիչը ղրղզ է
Ապրիլի 3–ին ՌԴ Սանկտ Պետերբուրգի մետրոպոլիտենում 11 մարդու կյանք խլած ահաբեկչության հեղինակը, ենթադրաբար, Ղրղզստանում ծնված ՌԴ քաղաքացի է։ Այս մասին հայտնում է «Интерфакс»–ը։ Տեղեկատվությունը հաստատել են ղրղզական հատուկ ծառայությունները։
«Հավանաբար, Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյում ահաբեկչություն իրականացրածը ղրղզստանցի է, որը ներկայումս ՌԴ քաղաքացի է», –գործակալությանը փոխանցել է Ղրղզստանի ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռահաթ Սուլայմանովը՝ հավելելով, որ ղրղզական հատուկ ծառայությունները կատարվածի առնչությամբ փոխգործակցում են ՌԴ իրենց գործընկերների հետ։

Вероятным исполнителем взрыва в Петербурге назван уроженец Киргизии
Совершить взрыв в Петербургском метрополитене мог родившийся в Киргизии гражданин России. Как передает «Интерфакс», эту информацию подтвердили киргизские спецслужбы.
«Вероятно, исполнителем теракта в метро Санкт-Петербурга 3 апреля является уроженец Киргизии, а ныне гражданин России», – сообщил агентству официальный представитель Госкомитета национальной безопасности республики Рахат Сулайманов.
По его словам, сотрудники спецслужб Киргизии взаимодействуют с российскими коллегами по поводу случившегося в петербургской подземке.
Напомним, что днем 3 апреля в метро Санкт-Петербурга на перегоне между станциями «Сенная площадь» и «Технологический институт-2» в вагоне поезда произошел взрыв. 11 человек погибли, более 50 пострадали.