Կրեմլ. «ԱՄՆ–ի հարվածները Սիրիային վնասում են Մոսկվայի ու Վաշինգտոնի հարաբերություններին»
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարծում է, որ Սիրիային ԱՄՆ–ի կողմից հասցված հարվածները կտանեն ռուս–ամերիկյան հարաբերությունների վատթարացման, ինչպես նաև նոր արգելքներ կստեղծեն ահաբեկչության դեմ պայքարի համար։
Այս մասին, РИА «Новости»–ի փոխանցմամբ, ասել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
Պուտինի կարծիքով ԱՄՆ ԶՈւ գործողությունները շոշափելի վնաս կհասցնեն ռուս–ամերիկյան հարաբերություններին, որոնք առանց այդ էլ ողբալի վիճակում են։
«Իսկ գլխավորը, ինչպես կարծում է Պուտինը, այս քայլը մեզ չի տանում միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում մեր վերջնական նպատակին, այլ հակառակը՝ լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծում միջազգային կոալիցիայի համար՝ արդյունավետ հակազդելու համաշխարհային այդ չարիքին, որն, ի դեպ, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հռչակել է իր գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը դեռևս նախընտրական արշավի ժամանակ», –ընդգծել է Պեսկովը։

Кремль: «Удары США по Сирии наносят урон отношениям Москвы и Вашингтона»
Президент России Владимир Путин считает, что удары США по Сирии приведут к дальнейшему ухудшению российско-американских отношений, а также создадут новые препятствия для борьбы с терроризмом. Об этом заявил пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков, передает РИА «Новости».
По мнению Путина, действия ВС США в Сирии наносит существенный урон российско-американским отношениям, которые и без того находятся в плачевном состоянии.
«А главное, как считает Путин, этот шаг не приближает нас к конечной цели в борьбе с международным терроризмом, а наоборот создает серьезное препятствие для создания международной коалиции по борьбе с ним и эффективному противодействию этому всемирному злу, что, кстати говоря, президент США Дональд Трамп провозгласил как одну из главных задач еще во время своей предвыборной кампании», – подчеркнул Песков.